'Maaş için başvurun'

Öğretmenlik diplomalarını Almanya dışında alıp Berlin'de çalışan öğretmenlerin, Alman meslektaşları ile aralarındaki maaş farkı giderildi. Farkın maaşlara yansıtılması için bu durumdaki öğretmenlerin senatörlüğe başvurması gerekiyor. Karar öğretmenler arasında sevinçle karşılandı.

Berlin senatosu, öğretmenler arasındaki maaş farkını ortadan kaldıran yasanın yürürlüğe girdiğini açıkladı. Yeşiller Berlin eyalet Eğitim Politikaları Sözcüsü Özcan Mutlu'nun meclise verdiği soru önergesine verilen cevapta, eğitimini Almanya dışında tamamlayıp Berlin'de görevli öğretmenlerin maaş farkının kaldırıldığına ilişkin yasanın resmi gazetede yayınlandığı açıklandı.

Türk öğretmenler mağdurdu

Eğitimini Türkiye'de tamamlayıp, Berlin okullarında görev yapan Türk kökenli öğretmenlerin diplomaları tanınmadığı için maaşları eğitimini Almanya'da tamamlayan öğretmenlere oranla daha düşüktü. Bu durumdaki Türk öğretmenler, meslektaşları ile aynı işi yapmalarına rağmen yaklaşık bin Euro daha düşük maaş alıyorlardı. Senato, Mutlu'nun konu ile ilgili sunduğu soru önergesine verdiği cevapta 27 Eylül'de yapılan düzenlemeden yararlanılması için muhatapların Eyalet Eğitim Senatörlüğüne başvurmalarının zorunlu olduğunu belirtti.

Avrupa okullarındakiler muaf

Yapılan düzenleme öğretmenlerin maaşlarının aynı seviyeye yükselmesi için belirli süre eğitimden geçmesini zorunlu kılarken, iki dilli eğitim veren Avrupa okullarında görevli öğretmenler ise bu zorunluluktan muaf tutuldu. Yeşillerli milletvekili Mutlu, öğretmenler arasındaki maaş farkının giderilmesini sağlayan düzenlemeden Türkiye'de öğretmenlik eğitimi alıp da 1986 yılında Berlin'de senatonun isteği üzerine iki yıllık ek eğitime tabi tutulan Türk kökenli öğretmenlerde zorunlu eğitimden muaf tutulacağını söyledi.

Mutlu 'Milletvekili seçildiğimden beri bu haksız muameleyi ortadan kaldırmak için mücadele verdim. 9 yıl sonra başarıya ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Artık eşit işe eşit maaş uygulaması yasallaştı. Bu haktan yararlanmak isteyen öğretmenler bir an önce senatoya başvurmalı. İki dilli eğitim veren Avrupa okulları dışında çalışan öğretmenler ise daha önce iki yıllık eğitimden geçmişti. Bu eğitimi yapan öğretmenler de yeniden eğitme tabi tutulmayacak. Başvurusu kabul edilmeyen öğretmenler bana başvursun' dedi.

Eşik iş, eşit ücret

Senatonun aldığı karar sayesinde Berlin'de yıllardan beri öğretmenler arasında süre gelen adaletsizliğin ortadan kalktığını söyleyen 26 yıllık öğretmen Musa Özdemir 'Senato aynı işi yapmamıza rağmen bizlere diğer meslektaşlarımıza oranla daha düşük maaş ödüyordu. Alınan karar eşitsizliği ve adaletsizliği ortadan kaldırdı. Mağduriyetimize son verildi. Aynı işe eşit maaş ilkesinin uygulanması amacıyla verilen mücadele başarıya ulaştı. Çok sevindik' dedi.

Hürriyet - Ali VARLI / BERLIN - 01.12.2008

Kim-Kimdir

A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z


Oluşturulduğu 01.12.2008 tarihinden beri bu sayfaya kere erişilmiş olup
© AYPA.de sitesi ise kululduğu 31.12.1996 tarihinden bu yana toplam 2.148.600 + kere ziyaret edilmiştir.