Büyükelçi Acet göreve başladı

Büyükelçi Ali Ahmet Acet, dün Alman Cumhurbaşkanı Horst Köhler'e güven mektubunu sunup görevine resmen başladı.

Türkiye'nin Almanya Büyükelçisi Ali Ahmet Acet, dün Alman Cumhurbaşkanı Horst Köhler?'e güven mektubunu sunarak resmen görevine başladı. Alman Cumhurbaşkanı makamı 'Bellevue Sarayı?' önünde askeri törenle karşılanan Büyükelçi Acet, özel defteri imzaladıktan sonra Cumhurbaşkanı Köhler'le yaklaşık bir saat görüştü.

Köhler'e Türkiye daveti

Bu görüşmede iki ülke arasındaki ilişikler, Türkiye'deki son gelişmeler ve Almanya'daki Türklerin konumu üzerinde duruldu. Büyükelçi Acet'in Alman Cumhurbaşkanı Köhler'i, Türk Cumhurbaşkanı adına Türkiye'ye davet ettiği de öğrenildi. Alman Cumhurbaşkanı'na güven mektubunu sunan Büyükelçi Acet, Berlin'deki yeni görevine dün öğleyin resmen başladı.

Büyükelçi Acet'e, 'Bellevue Sarayı'nda düzenlenen törene Elçi Müsteşar Vakur Erkul?, Müsteşar Kemal Tüzün?, Müsteşar Ali Murat Başçeri?, Ticaret Başmüşaviri Zihni Tuğrul?, Silahlı Kuvvetler Kara Ataşesi Kurmay Albay Ayhan Köksal?, Ticaret Başmüşaviri Zihni Tuğrul? ile Başkatip Ülkü Kocaefe? refakat etti.

Ali Ahmet Acet kimdir

Büyükelçi Ali Ahmet Acet, 21 Şubat 1951’de Helsinki’de doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra Beyrut'taki Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler bölümünü bitirdi. İngilizce ve Fransızca bilen Acet, 1973 yılında Dışışleri Bakanlığı'na girdi.

  • 29.01.1973-01.04.1974: Aday Meslek Memuru ve III. Katip, Siyasi İşler Genel Müdürlüğü.
  • 01.04.1974-26.10.1976: II. Katip, Siyasi İşler Genel Müdürlüğü.
  • 26.10.1976-27.09.1979: II.Katip, T.C. Viyana Büyükelçiliği.
  • 27.09.1979-02.11.1981: II. Katip, Başkatip, T.C. Bağdat Büyükelçiliği.
  • 02.11.1981-26.08.1983: Şube Müdürü, İstihbarat ve Araştırma Genel Müdürlüğü.
  • 26.08.1983-01.10.1987: Başkatip, Müsteşar, T.C. Bonn Büyükelçiliği.
  • 01.10.1987-29.08.1989: Sicil Şubesi Müdürü, Personel Dairesi.
  • 29.08.1989-01.01.1994: Müsteşar, I. Müsteşar, Turkuno Daimi Temsilciliği.
  • 01.01.1994-01.04.1994: Daire Başkanı, Müşterek Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü.
  • 01.04.1994-30.10.1998: Elçi-Müsteşar, Cumhurbaşkanlığı’nda Dışişleri Başdanışmanı.
  • 30.10.1998-06.01.2003: T.C. Belgrat Büyükelçisi.
  • 06.01.2003-06.02.2003: Büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı’nda Danışman.
  • 06.02.2003-26.12.2005: Genel Sekreter Yardımcısı, AB Genel Sekreterliği.
  • 26.12.2005-07.04.2008: Büyükelçi, Müsteşar Yardımcısı, Avrupa İşleri Müsteşar Yardımcılığı.

Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçileri

  1. Ahmet Resmi Efendi? Elçi Kasım 1763 20 Nisan 1764
  2. Asım Said Efendi? Elçi 21 Şubat 1791-27 Aralık,
  3. Ali Aziz Efendi?, Elçi 15 Haziran 1797 - 29 Ekim 1798,
  4. Mehmet Esad Efendi?, Maslahatgüzar, Haziran 1800, 28 Nisan 1804,
  5. Jak Agriopulo Efendi?, Elçi, 9 Ekim 1804,
  6. Kamil Paşa?, Elçi, 13 Mayıs 1838-6 Ağustos 1839,
  7. Rahmi Efendi?, Maslahatgüzar, 28 Ağustos 1839,
  8. Mehmet Nuri Efendi?, Maslahatgüzar, 1839,
  9. Şarl Davud Efendi?, Maslahatgüzar, 1840-1843,
  10. Mehmet Talat Efendi?, Elçi, 16 Nisan 1843-1845,
  11. Şevket Bey?, Elçi Kasım 1845 - 3 Aralık 1846,
  12. Mustafa Sami Efendi?, Elçi, 29 Mart 1847 - 29 Mayıs 1848,
  13. Karabet Artin Davutoğlu? Bey, Maslahatgüzar, 3 Mayıs 1848,
  14. Konstantin Karaca? Bey, Elçi, 14 Ocak 1851,
  15. Ali Rıza Efendi?, Maslahatgüzar, 1852-1854,
  16. Kemal Paşa?, Elçi, 12 Eylül 1854 - Ağustos 1857,
  17. İhsan Bey?, Elçi, 29 Ekim 1857-1857,
  18. Yanko Aristaki Efendi?, Maslahatgüzar, 18 Kasım 1858,
  19. Alexandr Karatodori Efendi?, Maslahatgüzar,1865,
  20. Edhem Paşa?, Büyükelçi, 11 Mayıs 1876-1877,
  21. Sadullah Paşa?, Büyükelçi, 4 Temmuz 1877-4 Nisan 1883,
  22. Said Paşa?, Büyükelçi, 11 Nisan 1883 - 3 Ekim 1885,
  23. Tevfik Bey? (Paşa), Büyükelçi, 12 Aralık 1885 - 9 Kasım 1895,
  24. Rıfat Bey? (Maslahatgüzar), 10 Kasım 1895 - 3 Şubat 1896,
  25. Galib Bey? (Büyükelçi), 4 Şubat 1896 - 1897,
  26. Tevfik Paşa? (Büyükelçi) (2. defa),30 Kasım 1897,
  27. Orhan Bağdatlıyan Efendi? (Maslahatgüzar), 10 Ağustos 1905,
  28. Morel Bey? (Maslahatgüzar),9 Mart 1898-31 Ekim 1908,
  29. Ali İhsan Bey? (Maslahatgüzar),1906-25 Eylül 1908,
  30. Tevfik Paşa? (Büyükelçi (3. defa), 12 Eylül 1908-23 Nisan 1913,
  31. Osman Nizami Paşa? (Büyükelçi), 16 Ekim 1908-9 Nisan 1915,
  32. Mahmud Hayret Paşa? (Büyükelçi),1913-28 Temmuz 1918,
  33. İbrahim Hakkı Paşa? (Büyükelçi), 1 Ağustos 1915-8 Mayıs 1919,
  34. Rıfat Paşa? (Büyükelçi), 27 Ağustos 1918-20 Şubat 1920,
  35. Edhem Bey? (Maslahatgüzar), 8 Mayıs 1919. Berlin Büyükelçiliği 1929-1944
  36. Korgeneral Kemalettin Sami Gökçen? (Büyükelçi), 029.09.1929 - 15.04.1934,
  37. Hamdi Arpağ? (Büyükelçi), 12.05.1934-31.07.1939,
  38. Hüsrev Gerede? (Büyükelçi), 05.09.1939-27.07.1942,
  39. Mustafa Saffet Arıkan? (Büyükelçi), 08.1942-17.03.1944. Bonn Büyükelçilği 1950-1999
  40. Nizamettin Ayaşlı? (Büyükelçi), 06.03.1950-21.09.1952,
  41. Suad Hayri Ürgüplü? (Büyükelçi), 29.10.1952-26.09.1955,
  42. Seyfullah Esin? (Büyükelçi), 27.12.1955-14.06.1957,
  43. Settar İksel? (Büyükelçi), 19.06.1957-01.10.1961,
  44. Mehmet Baydur? (Büyükelçi), 01.11.1961-09.04.1964,
  45. Ziya Müezzinoğlu? (Büyükelçi), 25.08.1964-02.12.1966,
  46. Oğuz Gökmen? (Büyükelçi), 03.12.1966-25.02.1972,
  47. Vahit Halefoğlu? (Büyükelçi), 22.02.1972-12.09.1982,
  48. Oktay İşcen? (Büyükelçi), 22.11.1982-22.08.1988,
  49. Reşat Arım? (Büyükelçi),31.08.1988-26.11.1990,
  50. Dr. Onur Öymen (Büyükelçi), 06.12.1990-16.06.1995,
  51. Volkan Vural? (Büyükelçi), 30.06.1995-30.04.1998,
  52. Tugay Uluçevik? (Büyükelçi),30.04.1998-31.08.2000,(Bonn-Berlin) Berlin Büyükelçiliği 1999'dan beri
  53. Osman Taney Korutürk? (Büyükelçi),18.09.2000-06.09.2003,
  54. Mehmet Ali İrtemçelik (Büyükelçi), 12.09.2003-18.03.2008.

© Hürriyet - 08.04.2008 - Ahmet KÜLAHÇI - Murat TOSUN / BERLIN

Kim-Kimdir

A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z

© AYPA - KimKimdir.de sitesi 01.08.2006-31.01.2007 tarihleri arasında toplam 30.000 kere ziyaret edilmiştir. 08.04.2008 tarihinde bu sayfaya yeni bir sayaç yüklenmiştir:
/