Ali Nesin
Deutsch - Almanca Türkçe - Türkisch
BALD AUCH IN DEUTSCHER SPRACHE - Alle Rechte vorbehalten. (22.08.2006 - © AYPA) (Tüm hakları saklıdır 22.08.2006 - © AYPA)

Sevgili Dostlar,

Bugüne kadar kimsenin aklının ucundan geçmemiş bir düşünceyi gerçekleştirdik, bir Matematik Köyü kurduk. Tam anlamıyla dağ başında. Kavgadan gürültüden patırtıdan uzak, bayağılıktan ucuzluktan muaf, radyosuz, televizyonsuz, hoparlörsüz, ortak müzik yayını bile olmayan bir köy... Evler taş, çamur ve samandan, doğa en katıksız haliyle ne sunduysa... 7'den 70'e herkesin (her köylünün!) her seviyede ve aynı anda matematik yapabileceği, yoğunlaşmayı engelleyebilecek her türlü öğeden arınmış, muhteşem bir doğa içinde, çam ve zeytin ağaçlarının altında bir yerleşim.

Vakıf çocukları öğrencilerim ve gönüllüler çalıştı inşaatta. Aşkla, şevkle, inanarak özveriyle. Başlarında tasarımcı ve uygulamacı olarak Sevan Nişanyan vardı. Göz yaşartıcı bir imece örneğiydi. Böylece 12 yıl gecikmeyle de olsa Aziz Nesin'in bir vasiyetini daha yerine getirmiş olduk. Mutluluğumuza diyecek yok.

İlk etkinliğimizi bu geçtiğimiz yaz gerçekleştirdik. 70 kadar matematik öğrencisi 45 gün süren yazokuluna katıldı. Bir kısmı çadırlarda kaldı. On yıldır düzenlediğim yazokullarının en keyiflisi ve en verimlisiydi ve bildiğiniz üzere en maceralısıydı.

Gençler gözyaşartıcı bir dayanışma içindeydi. Kız erkek demeden hepsi kan ter içinde çalıştı yazokulu boyunca. Sadece matematik çalışmadılar, inşaattan bulaşığa, temizlikten ağaç sulamaya kadar her işe seve seve koştular. Jandarma evlerden çıkmamızı emrettiğinde gıkları çıkmadı, kazmayı küreği kapan çadır kuracak alan arayışına girdi. Ders yapacağımız mekan mühürlenince, kocaman bir çardak kurduk ve tüm baskılara direnip kahramanca yazokulunu öngördüğümüz tarihe kadar sürdürdük.

Hepimiz için müthiş bir deneyimdi. İyi ki yaşadık bütün bunları. Hayat işte böyle zamanlarda güzel.

Meğer nasıl acil bir ihtiyaçmış bu Matematik Köyü... Oğlunu, kızını, yeğenini, kuzenini kapan geldi. Ziyaretçiler otobüs otobüs akın ettiler. Köyde resmen izdiham yaşandı. Ziyaretçiler o yaz sıcağında matematik yapan gençlere öylesine şaşkınlıkla bakıyordu ki, gençlerden biri "bize ne zaman fıstık atacaklar hocam?" diye sordu!

Gelecek için umutsuzluğa kapılmak yanlış. Gençlerde iş var, hem de çok iş var. Önemli olan onlara enerjilerini olumlu bir biçimde kanalize edebilecekleri imkanlar sunmak.

Matematik Köyü seneye 1 Mayıs'tan 29 Ekim'e kadar açık olacak.
Matematik merkezli olması koşuluyla ilköğretimden en ileri düzeyde araştırmaya kadar her türlü proje Köy'de gerçekleştirilebilir. Proje sunmak isteyenler bana yazsınlar lütfen.

Benzer yazokulunu gelecek yaza da yapacağız. Yazokulu bu sefer 3 ay sürecek. Yurdışından ve yurtiçinden dünyaca ünlü hocalar gelecek. Öğrenciler de konuşmalar, seminerler, dersler verecekler. Geçen yaz olduğu gibi bilen bilmeyene anlatacak.

Matematik Köyü'nün hem Nesin Vakfı'na maddi ve manevi hem de matematiğe önemli bir katkısı olacaktir.

Şimdilik 46 genci barındırabilen köyümüzü gelecek yaza kadar 100 genci barındıracak kapasiteye çıkarmak istiyoruz. Tahminlerimize göre 400.000,- YTL'ye ihtiyacımız var. Zenginler bize pek yüz vermiyorlar. 400 kişi Matematik Köyü için 1.000,- YTL bağışta bulunursa bu işin altından hep birlikte kalkarız. Bağışta bulunanların adlarını köyün girişine mermer bir levhaya yazacağız.

Matematik Köyü için özel banka hesapları açtırdık:

  • Nesin Vakfı, İş Bankası Parmakkapı Şubesi: (1042) 0687054
  • Nesin Vakfı, Vakıfbank Çatalca Şubesi: (237) 158007272068355

NesinVakfi.org/mk.html adresinde köy hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Adının "köy" olduğuna bakmayın siz, yakında internet sitesi de olacak.

Matematiğe ve Nesin Vakfı'na katkılarınız için gençler adına teşekkür ederim.

Sevgiler, saygılar.

Ali Nesin
(ANesin [at] bilgi [nokta] edu [nokta] tr)
NesinVakfi.org


  • KimKimdir Alfabetik İsim Listesi (Adı ve Soyadının ilk harfine göre):
  • A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z


KimKimdir.de sitesi 22.08.2006-31.01.2007 tarihleri arasında toplam 30.000 kere ziyaret edilmiştir. 01.02.2007 tarihinde bu sayfaya yeni bir sayaç yüklenmiştir: /