Angela Merkel
TOPLAMA KAMPLARI HİZMETE HAZIR

Gençlik kampları mart değil, önümüzdeki haftalarda açılıyorAlmanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti'nde Mart ayında açılması planlanan gençlik ıslah kampları kafa karıştırdı. Eyalet Uyum Bakanı Armin Laschet ıslah kampının açılacağı kenti önce Neukirchen-Vluy olarak açıkladı.

Almanya'da suçlu göçmen gençlerin ıslah edilmesi için Mart ayında Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti'nde açılacağı bildirilen gençlik kampları kafa karıştırdı.

NRW Uyum, Nesiller, Aile ve Gençlik Bakanı CDU'lu Armin Laschet, önceki gün yaptığı açıklamada mart ayında açılacak kamplardan birinin Neukirchen-Vluy'da bulunacağını bildirildi, ancak dün bakanlıktan yapılan açıklamada, 'Bu kentin adının yanlışlıkla verildiği' kaydedilerek, kampın sadece Bedburg-Hau'da açılacağı ifade edildi. Yapılan açıklamada kampa alınacakların 18-21 yaşlarındaki gençler değil, ilk aşamada 12-15 yaş arası çocuk ve gençlerin olacağı da vurgulandı.

BAŞKAN KIZDI

Kampın açılacağı 'Yanlışlıkla' bildirilen Neukirchen-Vluy'un belediye başkanı Bernd Böing, 'Bize kimse haber vermedi. Kampın açılacağını biz de basından öğrendik' diyerek Uyum Bakanlığına tepki gösterdi. Başkan Böing, 'Bakanın açıklamasından sonra çok sayıda telefon aldım. Herkes bir şeyler soruyordu. Ama ben konu ile ilgili hiç bilgi sahibi değildim. Bunun üzerine bakanı aradım ve bu tutumun hiç hoş bir üslup olmadığını söyledim. Kendisi de bana bilgi verilmediğini öğrenince çok şaşırdı. Sonra kampın bizim burada kurulmayacağını öğrendik' dedi.

SIKI DİSİPLİN EŞLİĞİNDE

Bakan Laschet daha sonra NRW Adalet Bakanı Roswitha Müller-Piepenkötter ile birlikte bir açıklama daha yaparak, Bedburg-Hau'daki kampa 12-15 yaşları arasında sekiz sorunlu çocuğun marttan itibaren değil, önümüzdeki haftalarda alınacağını bildirildi. Uyum ve Adalet Bakanlıklarından yapılan açıklamada, 'Suça karışmış çocuk ve gençler Bedburg- Hau'daki kampta eğitime alınacaklar, daha sonraki süreçte ise 15 yaş üstündeki gençler bu kamplara kabul edilecekler' denildi. Bakanlık, suçlu gençlerin bu kamplarda sıkı kurallar kapsamında spor, disiplin, çalışma ve davranış eğitimi konularında eğitileceklerini de vurguladı.

© Hürriyet - 08.01.2008 - Tuncay YILDIRIM / KÖLN

TOPLAMA KAMPI

Yunanlı genç Spiridon L. ile Serkan A.'nın, emekli Alman Bruno N.'yi dövmesini, kamuoyu yoklamalarında oy kaybeden Hessen Eyalet Başbakanı Roland Koch'un anında seçim malzemesi yapmasına, Başbakan Angela Merkel de destek verdi.

ALMANYA'nın Münih kentindeki bir metro istasyonunda Serkan (20) adlı Türk gencinin 17 yaşındaki Yunan arkadaşı Spiridon L. ile birlikte 76 yaşındaki emekli Alman Bruno N.'yi döverek ağır yaralamasından sonra ülkede gündeme gelen şiddet yanlısı gençlerle ilgili tartışmada Başbakan Angela Merkel de devreye girdi.

Koch'a seçim desteği

Başbakan Merkel, partisi Hıristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) üç hafta sonra seçimlerin yapılacağı Hessen Eyaleti'nin başkenti Wiesbaden'de düzenlediği değerlendirme toplantısına katılarak hem Hessen Başbakanı Roland Koch'a seçimler öncesinde destek verdi, hem de yabancılar konusundaki açıklamalarında arkasında olduğunu söyledi.

Yabancılara daha sert ceza

Merkel, Wiesbaden'de yaptığı konuşmada yabancı gençlerin bir emekli Alman'ı dövmesi olayına değinirken, "Bir azınlığın, çoğunluğa korku salması kabul edilemez" dedi.

İnsanların korkudan kamuya açık yerlere girmeye korktukları anda devletin harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Merkel, bu nedenle eğitim kamplarına ihtiyaç olduğunu belirtti ve, "Suç işleyen gençlerin ehliyetinin elinden alınması konusu da tartışılabilmeli. Ayrıca, suç işleyen tüm gençlerin yarısının göçmen kökenli olduğu da gizlenmemeli" dedi ve SPD'ye, gençlik yasasının sertleştirilmesi konusunda işbirliği yapmasını istedi. Merkel, suçlu gençlerin eğitim kamplarında eğitilmesinden yana olduğunu da söyledi.

Seçim kampanyası değilmiş

Merkel, suçlu yabancılar konusunun Koch tarafından seçim malzemesi yapıldığı iddialarını geri çevirirken, "Halkı bu kadar yakından ilgilendiren bu konunun seçimlerde ele alınması gayet doğaldır" dedi. Roland Koch da, CDU'nun bu taleplerinin acele alınmış kararlar olmadığını ve bu konunun geçmiş aylarda da sık sık dile getirildiğini belirterek konunun "seçim kampanyası ile alakası olmadığını" ileri sürdü. Koch, "Ancak SPD'nin tutumu nedeniyle konu mecliste ele alınmadı" dedi.

Genç yabancı suçluların daha kolay sınırdışı edilmesinin frenleyici bir önlem olacağını söyleyen Koch, "Binlercesi, sınırdışı edilebileceğini düşünerek yumruğunu aşağıda bırakacaktır" diye konuştu.

Koch'tan SPD'ye çağrı

Hessen'deki seçimler öncesinde Münih'teki metroda meydana gelen dayak skandalını seçim malzemesi yapan ve kamuoyu yoklamalarındaki oy kaybını telafi etmeye çalışan Roland Koch, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD), CDU ile sertleştirilmiş gençlik yasası üzerinde müzakere etme çağrısında bulundu. Çözülmesi gereken sorunlar olduğunu belirten Koch, "Koalisyon hükümeti, çok fazla suç işleyen genç yabancılara nasıl davranılması gerektiği sorusuna cevap verebilmeli. Münih'teki dayak olayında olduğu gibi böylesine dramatik suçlar işleyenler için hızlı sınırdışı, az sayıda bazı kişiler için doğru talep" dedi.

Gözlerimi kapatamam

Öte yandan Başbakan Merkel, bugünkü "Bild am Sonntag" gazetesine bu konuda yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Almanya’da işlenen şiddet olaylarının yüzde 43’ünün, 21 yaşın altındaki gençler, bunların yarısının da yabancı gençler tarafından işlendiği gerçeği karşısında ben de gözlerimi kapatamam. Eğitim kampları suç işleyen gençlerin ceza evine konulmalarına gerek kalmadan düşüncelerinin değişmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra kendimizi şiddet gören insanların yerine de koymalıyız. İnsanların, korkudan geceleri metro istasyonuna inmeye cesaret edememeleri kabul edilemez."

Oy birliği ile kabul edildi

"Genç yabancı suçlular" konusunda bir dizi önlemlerin öngörüldüğü bir paketi, "Wiesbaden Açıklaması" adı altında oy birliği ile kabul eden CDU, suçlu gençlerin uzun bir "suç kariyerinden sonra" değil de, daha erken bir dönemde sağlam bir altyapıya kavuşturulmaları ve başkalarına saygı göstermeyi öğrenmeleri gerektiğini vurguladı.

Bunun da "eğitim kamplarında" gerçekleşebileceğine dikkat çekilen açıklamada ayrıca, gençlik yasasının daha da sertleştirilmesi talep edildi.

Buna göre gençlik suçları için verilebilen en üst ceza olan 10 yıl hapis cezasının 15 yıla çıkarılması ve 18 yaşının üzerinde olan herkesin yetişkinlere uygulanan kanunlara göre cezalandırılmaları isteniyor.

Ayrıca, yabancı kökenli olup da suç işleyen gençlerin daha hızlı şekilde sınırdışı edilmeleri talep ediliyor. Çarpıcı maddeler şöyle:

  • Bir yıl hapis cezasına mahkum olan ve cezası tecil edilmeyen yabancı gençler daha hızlı sınırdışı edilebilsin.
  • Suç işleyen gençler, erken yaşlarda eğitim kamplarında eğitilsin
  • Gençlik cezaları artırılsın
  • Çocuk parası artırılsın
  • Gelir vergisi reforme edilsin
  • 18 ile 21 yaş arasındaki suçlulara gençlik cezası uygulanmasın
  • En üst ceza sınırı olan 10 yıl hapis cezası, 15 yılı çıkarılsın

Almanya, geçmişindeki kara leke olan toplama kamplarının benzerini suça karışan göçmen gençler için açmaya hazırlanıyor.

KOCH BAŞLATTI

Münih Metrosu'nda bir Yunanlı ile Türk gencinin emekli Alman'ı dövmesi üzerine başlayan göçmenlere yönelik linç kampanyası büyüyor. Hessen Eyalet Başbakanı CDU'lu Roland Koch'un, suça karışan göçmenlerin kolay sınırdışı edilmeleri önerisini, Almanya Başbakanı Merkel bir adım ileriye götürdü.

KORKU SALMIŞIZ

CDU'nun Wiesbaden toplantısında konuşan Merkel, suçlu gençlerin eğitim kamplarında eğitilmesinden yana olduğunu söyledi. Merkel, "Bir azınlığın, çoğunluğa korku salması kabul edilemez. Bu nedenle eğitim kamplarına ihtiyaç var. Suç işleyen tüm gençlerin yarısının göçmen kökenli olduğu da gizlenmemeli" dedi.

Hiçbir işe yaramıyor

ABD'de 90'lı yıllardan itibaren kurulan bu kampların amacı, aşırı disiplin ve baskıyla gençlerin yeniden topluma kazandırılması. Ancak ne kadar başarılı oldukları tartışmalı. Kamplarda ıslah edilmiş kişilerin yüzde 55'i yeniden suç işliyor.

© Hürriyet - 06.01.2008 - İsmail EREL / FRANKFURT

ŞİDDET KONUSUNDA MERKEL DE KONUŞTU

Şiddet yanlısı gençelere ilişkin yapılan tartışmada Başbakan Angela Merkel de devreye girerek, "Almanya'da işlenen şiddet olaylarının yüzde 43'ünün, 21 yaşınnın altındaki gençler, bunların yarısının da yabancı gençler tarafından işlendiği gerçeğine gözlerimi kapatamam" dedi.

Almanya’nın Münih kentindeki bir metro istasyonunda Serkan A. (20) adlı Türk gencinin 17 yaşındaki Yunan arkadaşıyla birlikte 76 yaşındaki emekli bir Almanı döverek ağır yaralamasından sonra ülkede gündeme gelen şiddet yanlısı gençlerle ilgili tartışmada Başbakan Angela Merkel de devreye girdi.

Merkel, pazar günü yayınlanacak 'Bild am Sonntag' gazetesine bu konuda yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

'Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), uzun süreden beri Gençlik Ceza Yasası’nın sertleştirilmesini talep ediyor ve bunun için de yeniden somut önerilerde bulundu. Bu girişimler bugüne kadar SPD’nin (Sosyal Demokrat Parti) nedeniyle sonuçsuz kaldı. Güvenlik için SPD görüşmeye hazır olmalı. Almanya’da işlenen şiddet olaylarının yüzde 43’ünün, 21 yaşın altındaki gençler, bunların yarısının da yabancı gençler tarafından işlendiği gerçeği karşısında ben de gözlerimi kapatamam.'

Suç işleyen gençlerin uyarı amacıyla belirli bir süre cezaevine ya da eğitim kamplarına konulmaları konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine de Merkel, bu önerilerin ceza yasasını tamamlayacağı unsurlar olabileceğini ifade ederek, bu tür önlemlerin, suç işleyen gençlerin ceza evine konulmalarına gerek kalmadan düşüncelerinin değişmesine neden olabileceğini kaydetti.

Bu önlemlerin, suç işleyen gençlerin bunu alışkanlık haline getirmelerini ve ilerde daha uzun süreli ceza evine düşmelerini önleyebileceğini belirten Merkel, şunları kaydetti:

'Bunun yanı sıra kendimizi şiddet gören insanların yerine de koymalıyız. İnsanların, korkudan geceleri metro istasyonuna inmeye cesaret edememeleri kabul edilemez. Çoğu insanın geceleri taksiye binecek parası yok. Almanya’da yeniden bir ’güvenlik duygusuna’ ihtiyacımız var.'

CDU’lu Hessen Eyaleti Başbakanı Roland Koch’un, bu konuyu eyalette 27 ocakta yapılacak eyalet meclisi seçimleri için siyasi amaçlı kullandığı şeklinde yorum yapılması üzerine de Merkel, şunları söyledi:

'Bu saçma. Gerçekten de şiddet olayları yaşandı. SPD ile bu konuda yıllardan bu yana tartışıyoruz. CDU’nun, video kameralarla kontrollerin yapılmasını sağladığı için de memnun olunmalı. Aksi takdirde Münih’teki suçlular da yakalanamayabilirdi. Çok sayıda insanı ilgilendiren böyle bir konuda tartışılması doğal.'

© Hürriyet - 05.01.2008 - FRANKFURT

İşsizliğe savaş açtı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, hükümetinin yeni yılda öncelikli hedefleri arasında işsizlikle mücadelenin önemli yer tuttuğunu duyurdu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel televizyonlarda yayınlanan yeni yıl mesajında, sosyal konuları ön plana çıkardı. Merkel, Almanya’da son zamanlarda meydana gelen çocuk istismarı, çocuk ihmalleri ve çocuk cinayetleri vakalarına dikkat çekti ve devletin, ailelerin yetersiz kaldığı noktalarda çocukların daha iyi korunmasını sağlamak için adımlar atacağını söyledi.

Merkel, "çocukların iyiliğini" gözeterek ek yasal düzenlemelere gidileceğini duyurdu.Merkel sözlerine şöyle devam etti: 'Gerçek şu ki, anne-babaların hemen hepsi, çocuklarını büyütürken yeri geldiğinde kendilerini feda etmekten kaçınmıyor. Ancak çocuk haklarının istismar ve ihlal edildiği her bir vakanın fazla olduğunu da unutmayalım. Bu yüzden olan bitenden gözlerini kaçıran değil, gerçeklere dimdik bakan bir kültüre ihtiyacımız var. Somut olarak söylersek: Çocukların eğitiminde anne-babaların yetersiz kaldığı noktalarda devlet devreye girmeli. Çünkü sonuçta aslolan çocuğun iyiliğidir. Bu doğrultuda ek yasal düzenlemelere gidecek ve aile mahkemelerinin güçlenmesini sağlayacağız.'

BİR MİLYON AZALDI

Yeni yıl mesajında 2007 yılını 'yoğun bir çalışma yılı' olarak tanımlayan Başbakan Angela Merkel, genel olarak bakıldığında geçen yıl Almanya’nın ileriye doğru bir adım attığını söyledi. İşsiz sayısının bir milyon civarında azaltıldığını hatırlatan Merkel, araştırma ve eğitim alanında kaydedilen mesafeyle 'yeni güçler'in açığa çıkarıldığına dikkat çekti.

GEÇMİŞ BAŞARILAR YETMEZ

Merkel, 'Dünyanın diğer ülkelerinin Almanya’yı dikkatle takip ettiğini unutmayalım. İmkanlarımız ve artan ekonomik gücümüz izleniyor. Dünya genelinde ekonomik çıkarlarımızla siyasi hedeflerimizi değerlerimizden ödün vermeksizin aynı kararlılıkla temsil etmemiz de aynı dikkatle takip ediliyor. Bu özelliğimiz, Almanya’nın imajının son iki yıl içinde belirgin şekilde iyileşmesini sağladı. Bu bakış açısı, Almanya’nın daha büyük sorumlulukla hareket etmesini beraberinde getiriyor. Bu sorumluluğu, örneğin Avrupa Birliği’ni yeniden icra yeteneğine kavuşturmak suretiyle ortaya koyuyoruz. Sorumluluğu, ekonomizi olumsuz yönde etkileyen korsan ürünlerle mücadeleyi uluslararası platformda etkin şekilde yürüterek ortaya koyuyoruz. Yine bütün gücümüzle iklim koruma alanında attığımız adımlar da bu sorumluluk çerçevesinde değerlendirilmelidir. Alman asker ve polislerinin, kalkınma uzmanlarının vatanlarından uzakta barış ve istikrarı güvence altına alabilmek için yürüttükleri faaliyetler de yine bu sorumluluk kapsamında görülmelidir.'

FİKİRLER ÜLKESİ

Almanya lideri Angela Merkel, yeni yıl mesajında Almanya’nın küreselleşen dünyadaki konumunun önemini de vurguladı. Uluslararası toplumda dayanışmanın önemine işaret eden Merkel, Almanya’nın özgürlük, adalet, emek ve girişim kavramlarını başarıyla sosyal piyasa ekonomisi uygulamasında birleştiren bir ülke olduğuna dikkat çekti.

Merkel 'Almanya fikirler ülkesi olarak köklü bir geçmişe sahip gücünü yeniden kanıtlayabilir. Çoğu zaman Alman uzmanların çığır açıcı buluşlarla dünyayı değiştirdiği unutulmasın. Bu yıl Nobel ödülüne layık görülen iki Alman bilim insanı da bunun açık bir örneği. Gelecekte de fikirler ülkesi olarak kalmaya devam etmeli, fikirlerimizi icraata döküp, icraatımızı da herkese yeni fırsatlar sunar hale getirelim. Bu saydığım özellikler geçmişte Almanya’nın güçlü yönlerini meydana getiriyordu, bugün de bunlar aynen geçerliliğini koruyor, gelecekte de korumaya devam edecek. Siyasetçiler olarak görevimiz, Almanya’nın bu niteliklerinin daha da güçlenmesine katkı sağlamak olmalıdır.'

© Hürriyet - 02.01.2008 - FRANKFURT

Deutsch - Almanca Türkçe - Türkisch
BALD AUCH IN DEUTSCHER SPRACHE - Alle Rechte vorbehalten. (22.08.2006 - © AYPA) (Tüm hakları saklıdır 22.08.2006 - © AYPA)

  • KimKimdir Alfabetik İsim Listesi (Adı ve Soyadının ilk harfine göre):
  • A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z


KimKimdir.de sitesi 22.08.2006-31.01.2007 tarihleri arasında toplam 30.000 kere ziyaret edilmiştir. 01.02.2007 tarihinde bu sayfaya yeni bir sayaç yüklenmiştir: /