Emeklilik hakkı çifte vatandaşlık kazandırdı

Çifte vatandaşlığa izin vermeyen ve yeniden Türk vatandaşlığına geçenlerin vatandaşlığını otomatikman düşüren Almanya'da yaşayan bir Türk, Alman vatandaşlığına geçtiği için çıkmak zorunda kaldığı Türk vatandaşlığının kaybının, emeklilik hakkını yakacağına işaret ederek, özel izin almayı başardı.

ALMANYA'da bir Türk, Türkiye'deki emeklilik hakkının yanacağını gerekçe göstererek, Alman vatandaşlığının muhafaza edilmesi koşuluyla yeniden Türk vatandaşlığına geçti.

Almanya'nın Detmold kentinde yaşayan vatandaş, Alman vatandaşlığına geçerken Türk vatandaşlığından çıktığını, ancak Türkiye'den emekli olabilmek için Türk vatandaşı olması gerektiğini hatırlatarak Detmold Bölge Valiliği'ne, "Vatandaşlık Yasası'nda istisnai durumları ele alan maddelere dayanarak, Alman vatandaşlığımı koruyarak yeniden Türk vatandaşlığımı geri almak istiyorum. Eğer Türk vatandaşlığına geçemezsem, Türkiye'deki emeklilik hakkımı yitirmiş olacağım" dedi.

Konsolosluktan belge istendi

Türk'ün bu dilekçesi üzerine bir cevap yazan Detmold Bölge Valiliği, dilekçede bazı konuların tam açık olmadığını belirterek, "Bildiğimiz kadarıyla 'Pembe Kart', Türk vatandaşlığından izinle çıkanların, ekonomik bakımdan zarar görmemelerini sağlıyor" yorumunu yaptı. Bu nedenle Münster Başkonsolosluğu'ndan konuyla ilgili bir yazı rica eden valilik, "Bu yazıda konsolosluk, Türkiye'deki emeklilik hakkı için Pembe Kart'ın yeterli olmadığını ve Türk vatandaşlığının şart olduğunu doğrulasın" dedi.

İspatlayınca, izni aldı

Valiliğin ayrıca, Türkiye'de emeklilik hakkını ve ödediği primler konusunda belgeler istediğini belirterek, konunun inceleneceğini bildirdi. Bunun üzerine Münster Başkonsolosluğu'na giden vatandaş, Detmold Bölge Valiliği'nin emeklilikle ilgili Türk vatandaşlığı şartı olup olmadığı konusunda bir yazı istediğini belirtti. Konsolosluktan aldığı yazıyı yeniden Detmold'a gönderen vatandaş, yaklaşık bir ay içinde özel izin belgesini aldı ve yeniden Türk vatandaşlığına geçme hakkını elde etti.

İzin belgesinde ne var?

Kendisine verilen "Beibehaltungsgenehmigung" (Genehmigung zur Beibehaltung der deutschen Staatsbürgerschaft) izni ile konsolosluğa giden ve Türk vatandaşlığı için müracaatta bulunan vatandaş, ardından Türk vatandaşlığını alarak, borçlanarak emeklilik hakkını elde etti.

Detmold Valiliği tarafından çifte vatandaşlığa verilen izin belgesinde, "Bu izin belgesi 22 Temmuz 1913 Vatandaşlık Yasası'nın 25. maddesi (İmparatorluk Yasası) gereğince Alman vatandaşlığını kaybetmeden Türk vatandaşlığına geçişi sağlar" deniliyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Berlinli avukat Atalay Gümüşboğa, 2005 yılında Federal Alman İçişleri Bakanlığı'nın, çifte vatandaşlığın hangi istisnai durumlarda uygulanabileceğini belirttiği talimatnameye göre Türkiye'den emeklilik hakkına sahip olanların çifte vatandaşlıktan faydalanabileceğini kaydetti.

Gümüşboğa, "Alman İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı talimatnamede şu belirtiliyor: Vatandaşlıktan çıkarak bir takım ekonomik mağduriyetin ortaya çıkması, çifte vatandaşlık için istisnai bir durum teşkil eder. İlk kez Alman vatandaşlığına başvuracak veya Alman vatandaşlığına geçtikten sonra emeklilik hakkını kaybettiğini ispatlayan bir vatandaşımız Alman vatandaşlığına başvurarak bu istisnai durumdan faydalanmak istediğini dilekçeyle bildirmeli" dedi.

Borçlanarak emeklilik hakkı kazanmış bir vatandaşımızın Türk vatandaşlığından çıkması durumunda Türkiye'deki yasalar gereği tüm emeklilik hakkını kaybettiğine işaret eden Gümüşboğa, "Ödediği paraları da geri alamıyor. O zaman bu durumda olanlar için bakanlığın yönetmeliğine çifte vatandaşlık hakkı doğuyor" diye konuştu.

Talimatnamede, şöyle deniliyor:

"Kişi, geldiği ülkenin koşulları dikkate alındığında bu ülkenin hukukundan dolayı ekonomik mağduriyete uğrayabilir. Örneğin,

a) Vatandaşlıktan çıkmayla miras hakkında kısıtlama oluyorsa

b) Vatandaşlıktan çıkan kişinin kendi ülkesine karşı, gayrımenkuller üzerinde mevcut olan veya miras yoluyla kazanabileceği haklarıyla ilgili makul bir tazminat almadan üçüncü bir şahsa devretmeyi ya da değerinin çok altında satmaya şartlandırırsa.

c) Vatandaşlıktan çıkış durumunda emeklilik haklarının veya primlerinin kaybedilmesi sözkonusu olursa

d)Kendi ülkesiyle olan ticari ilişkilerinin vatandaşlığı kaybetme durumunda somut olarak tehlikeye düşmesi.

Objektif mağduriyet normal seviyenin üzerine çıkma durumunda önem kazanır. Ticari ve ekonomik mağduriyetler ise ortalama yıllık geliri aşma durumunda önemlidir. 10 bin 225 Euro 84 Cent'in altında olan ekonomik mağduriyet ise hiçbir zaman önem kabul edilmez.

(c) Hürriyet - 16.08.2007 - Murat TOSUN / BERLIN


Merkezzede kurtuldu

Berlin'de yaşayan Merkez Bankası mağduru A.D., çalışma dairesi ve ceza mahkemesine karşı verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

Merkez Bankası'nda parası olduğu halde çalışma ajansından para aldığının tespit edilmesi üzerine kendisine karşı dava açıldığını belirten ismini vermek istemeyen Merkez Bankası mağduru A.D, 'Bunun üzerine hemen avukata başvurdum. Eğer böyle yapmasaydım şimdi Merkez Bankası'na yatırdığım paranın çok üstünde ceza ödeyecektim" dedi.

Benzeri üç merkezzedeye hukuk mücadelesini kazandıran avukat Atalay Gümüşboğa, 'Maliyenin (Finansamt) verdiği hesap bilgilerinin, ceza mahkemesi huzurunda kişinin aleyhine kullanılamaz prensibinden hareket ederek davayı kazandık. Merkezzedelerin bu konuda uyanık olmaları ve savunmalarını iyi yapmalarını tavsiye ediyorum" dedi.

Avukat Gümüşboğa, 'Ceza olarak sadece 1.800 Euro ödedik. Eğer itiraz edip hukuk mücadelesini başlatmasaydık 18 bin Euro ödeyecektik. Mağdurların bu konuda savunmalarını iyi yapmalarını tavsiye ediyorum" dedi.

Avukat Atalay Gümüşboğa, Merkez Bankası mağduru olan müvekkili A.D'yi beraat ettirdi. Gümüşboğa 'Bu kurtardığımız üçüncü mağdur. dedi.

(c) Hürriyet - 23.06.2007 - Aydin ULUN / BERLIN

Atalay Gümüşboğa
Deutsch - Almanca Türkçe - Türkisch
BALD AUCH IN DEUTSCHER SPRACHE - Alle Rechte vorbehalten. (22.08.2006 - © AYPA) (Tüm hakları saklıdır 22.08.2006 - © AYPA)

  • KimKimdir Alfabetik İsim Listesi (Adı ve Soyadının ilk harfine göre):
  • A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z


KimKimdir.de sitesi 22.08.2006-31.01.2007 tarihleri arasında toplam 30.000 kere ziyaret edilmiştir. 01.02.2007 tarihinde bu sayfaya yeni bir sayaç yüklenmiştir: /