Basın Açıklaması

2008 Frankfurt Kitap Fuarı Onur Konuğu Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi'nin Fuarın yalnız basına ve uzman ziyaretçilere açık olduğu dönemin genel değerlendirmesini yaptığı basın toplantısına ilişkin basın açıklaması:

Türkiye, Edebiyat ve Kültürel Çeşitliliğiyle Frankfurt Kitap Fuarı´nı Büyüledi

Frankfurt, 18. Ekim 2008. Frankfurt Kitap Fuarı´nın Onur Konuğu, „Bütün Renkleriyle Türkiye“ sloganına uygun olarak, kültür ve edebiyatını Frankfurt´a taşıdı. Onur Konuğu Türkiye Ulusal Yürütme Kurulu, fuarın uzman ziyaretçilere açık olduğu günlerin sonunda düzenlediği basın toplantısında, çalışmaların ara bilançosunu çıkardı. Fuar kapsamında sürdürülen okuma programları, paneller, sergiler, müzik, dans, tiyatro ve sinema gösterimleri büyük ilgi görürken, ziyaretçiler Türkiye´nin edebiyat ve kültürel çeşitliliğini geniş bir yelpazede tanıma olanağı buldular.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2008 Frankfurt Kitap Fuarı´nı ziyareti sırasında „kültürel çeşitliliğimiz bizi güçlendirir“ değerlendirmesinde bulunmuş, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk ise bu çeşitliliği özellikle kendinden farklı olanları anlamayı mümkün kılan bir edebi yaratım için temel olarak tanımlamıştı.

Türkiye, 100 dolayında yayınevi ve 350 yazar ile kendini Frankfurt Kitap Fuarı´nda tanıttı. Temel hedefi, fuar ziyaretçilerine Türk edebiyatının çeşitliliğini ve ülke kültürünün çok katmanlılığını yansıtmak olan onur konuğu olarak katılım, Türk edebiyatının uluslararası alanda hak ettiği ilgiyi bularak, ülkenin daha iyi anlaşılabilmesi yönünde bir köprü olarak görülüyor. 2008 Frankfurt Kitap Fuarı Onur Konuğu Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi Eşbaşkanı ve Yayıncı Müge Gürsoy Sökmen, fuara iyi hazırlanan yayıncılardan, özellikle yurtdışı irtibatlar ve lisans satışı konusunda büyük başarı elde ettikleri yönünde geri bildirimler aldıklarını söyledi. Yaşar Kemal, Mario Levi ve Ayşe Kulin gibi ünlü ve uluslararası alanda kendine yer edinmiş yazarların yanı sıra, genç yazarların ve yeni yeteneklerin de uluslararası ilgi çektiklerini kaydeden Sökmen „Genç yazarlarımız kendilerini onur konuğu sunumu kapsamında göstermenin ötesinde, uluslarası kamuoyunun karşısına kendine has ve türlerinde benzersiz sanatçılar olarak çıktılar“ dedi.

Onur Konuğu sunumu sanatçılar ve yayıncılar açısından da bir platform olarak beklentileri karşıladı. Türkiye´nin dış dünyada az bilinen edebiyat, kültür ve sanatıyla dış dünyada tanınması açısından Frankfurt Kitap Fuarı´nda yakalanan bu önemli fırsatın en iyi şekilde değerlendirildiğini belirten Ulusal Yürütme Komitesi Eşbaşkanı Ümit Yaşar Gözüm ise şimdiden başarılı sonuçları alınmaya başlayan fuarın olumlu yansımalarının orta ve uzun vadede de kalıcı olacağına inandıklarını söyledi.

Fuar esnasında gerçekleştirilen ana sergiler de ziyaretçi akınlarını çekmeyi başardı. Onur konuğu Türkiye sunumunun entellektüel bağlamda odak noktasında yer alan „Kazanılmış Katmanlar“ sergisi edebiyatseverler için ana duraklardan biri olurken, ziyaretçiler AGORA´daki Türkiye temalı kültürler pazarında kahve ve baharat kokuları arasında Türkiye´ye has geleneksel sanatlarla tanışma olanağı buldular

Fuarın dışında da Türkiye, sloganına uygun olarak kendini „bütün renkleriyle“ sunma olanağı buldu. Atilla Durak´ın fotoğraf sergisi „Ebru“ ve Edebiyat İstasyonu´nda gerçekleştirilen „Türkçe saati“ başta olmak üzere çok sayıda fuar dışı sergi ve okuma programının yanı sıra, Frankfurt´un tarihi opera binası „Alte Oper“ ve Gallus Tiyatrosu gibi seçkin mekanlarda gerçekleştirilen müzik programları büyük ilgi gördü. Ulusal Yürütme Komitesi üyeleri, yazar ve sanatçılar ile ziyaretçiler arasındaki diyaloğun yakınlık ve yoğunluğundan memnuniyetlerini dile getirdi.

Devam etmekte olan onur konuğu sunumu, zirve noktasını haftasonunda fuarın kapılarını halka açmasıyla yaşayacak. Sunum, Pazar günü bu yılın onur konuğu Türkiye´nin statüsünü gelecek yılın onur konuğu Çin´e devredeceği tören ile noktalanacak. Rahatsızlığı nedeniyle bu törende yer alamayacak olan yazar Gülten Akın, etkinliğe konuşmasını gönderecek. Gülten Akın´ın etkinliğe katılamayacak olmasından dolayı üzüntüsünü dile getiren Müge Gürsoy Sökmen, yazarın kelimelerinin fuara taşınacak olmasından ve bu görevi genç yazar Ayfer Tunç´un üstlenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Türkiye´nin 2008 Frankfurt Kitap Fuarı´na Onur Konuğu olarak katılımına dair daha fazla bilgi için http://www.fbf2008turkey.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Pressemitteilung

Kim-Kimdir

A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z


Oluşturulduğu 18.10.2008 tarihinden beri bu sayfaya kere erişilmiş olup
© AYPA.TV sitesi ise kurulduğu 31.12.1996 tarihinden bu yana toplam 2.148.600 + kere ziyaret edilmiştir.