Çocuklar için okudular

Berlin Eyalet Parlamentosu Yeşiller Milletvekili Bilkay Öney ve CDU Milletvekili Emine Demirbüken-Wegner, okuma gününe katılarak çocuklara kitap okudu.

ALMANYA'da Çocuklara Kitap Okuma Günü düzenlendi. Almanya genelinde 10 binden fazla gönüllü okullarda yuvalarda ve kütüphanelerde çocuklara kitap okudu. Almanya Kitap Vakfı, Die Zeit Gazetesi ve Deutsche Bahn işbirliği ile düzenlenen etkinliğe siyaset, medya, ekonomi ve magazin dünyasından ünlü isimler katılarak çocuklar için kitap okudu. Yeşiller Milletvekili Bilkay Öney ve CDU milletvekili Emine Demirbüken-Wegner de çocuklara kitap okudu.

Berlin'de de okuma gününe katılan Berlin Eyalet Parlamentosu Yeşiller milletvekili Bilkay Öney, SPD Federal Meclis milletvekili Sven Schulz ile birlikte eğitim aldığı Spandau ilçesindeki Lynar İlkokulu 4-C sınıfı öğrencilerine kitap okudu. Bilkay Öney ve Sven Schulz, Fransa'da yaşayan Arap kökenli yazar Tahar Ben Jelloun'un kızıyla diyaloglarından oluşan, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının anlatıldığı, 'Baba yabancı kimdir?' adlı kitaptan bölümler okudu.

CDU milletvekili Emine Demirbüken-Wegner de Kolumbus İlkokulunda 1 ve 3. sınıf öğrencilerine bir saat boyunca masallar okudu ve onlarla kitap üzerine söyleşi yaptı. Okuma sırasında çocuklara soru soran zaman zaman da onların sorularını yanıtlayan Demirbüken-Wegner 'Çocuklarımız kitapsız ve masalsız kalmasın. Okumak ve çocuklara okumayı sevdirmek onları geleceğe hazırlar, hayal güçlerini artırır ve kendilerine olan güvenlerini daha da artırır. Bunun için her yıl yapılan okuma günlerine iki çocuğu olan bir anne olarak katılmayı görev biliyorum' dedi.

Müntefering, miniklere kitap okudu

SPD Başkanı Franz Müntefering, Essen şehri yakınlarındaki Velbert Kuh İlkokulunda minik öğrencilere kitap okudu. Dün Almanya çapında düzenlenen okuma günü çerçevesinde miniklerle buluşan Müntefering, miniklere Hollandalı yazar Guus Kuijer’in Himmlischer Platz adlı kitabından bir bölüm okudu. SPD başkanı, öğrencilere bolca imza da dağıttı.

Müntefering, okuma sonrası öğrencilerle sohbet etti, en sevdikleri kitapları sordu, Noel hediyesi olarak da annelerinden, babalarından, dedelerinden ve ninelerinden kitap istemelerini söyledi. SPD başkanı, çocuklara yaşlılara iyi davranmalarını, güçleri oranında onlara yardımcı olmalarını tavsiye etti. Müntefering’ten önce Kuzey Ren Vestfalya Okul Bakanı Barbara Sommer ile Velbert Belediye Başkanı Stefan Freitag da öğrencilere kitap okudular.

© Hürriyet - Aydin ULUN - Murat TOSUN - Yunus ÜLGER / BERLIN / VELBERT - 21.11.2008

Kim-Kimdir

A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z


Oluşturulduğu 22.11.2008 tarihinden beri bu sayfaya kere erişilmiş olup
© AYPA.TV sitesi ise kurulduğu 31.12.1996 tarihinden bu yana toplam 2.148.600 + kere ziyaret edilmiştir.

Dipl.-Ing. Ali YILDIRIM · D-13585 Berlin, Luther Platz 4 · Tel.: +49 177 2427272 · +49 30 3366666 · Fax: +49 30 3333 023 · Ali[at]AYPA.net · AYPA.TV ©