Düzgün Yıldırım
Deutsch - Almanca Türkçe - Türkisch
BALD AUCH IN DEUTSCHER SPRACHE -
Alle Rechte vorbehalten. (24.08.2007 - © AYPA)
(Tüm hakları saklıdır 24.08.2007 - © AYPA)

LALE DEMOKRASİSİ BU KADARMIŞ

Hollanda'da görevinden ayrılması için baskı yapılan sosyalist partili senatör Düzgün Yıldırım, partisinden ihraç edildi. Yıldırım, "Yabancı kökenli olduğum için istemediler ama senatörlük görevimi devam ettireceğim" dedi.

HOLLANDA'da partisinin istifa ültimatomuna boyun eğmeyen Türk senatör Düzgün Yıldırım, partisi Sosyalist Parti'den ihraç edildi. Karar kendisine sözlü olarak iletilen Yıldırım'a parti yönetiminin aldığı karar en geç iki gün içerisinde resmi olarak iletilecek. Gelişmeleri "Anti demokratik ve kabullenilemez" olarak nitelendiren Senatör Yıldırım, siyasi hayatına parti kurarak devam edeceğini açıkladı.

29 Mayıs 2007 tarihinde Sosyalist Parti’den tercihli oylarla senatörlüğe seçilen Türk kökenli Düzgün Yıldırım, hakkında alınan "ihraç" kararından sonra ilk kez Hürriyet'e konuştu. "İhraç" kararını değerlendiren evli ve üç çocuk babası Senatör Düzgün Yıldırım, şunları söyledi:

SENATÖRLÜK GÖREVİNE DEVAM

'Toplumsal sorunu çözebilmek önemli bir konu. Onun yanında benim senatörlük sorunum da bir başka konu. Tüm bu sorunları partimle çözmem gerekirdi fakat olmadı. Ben bu göreve demokratik bir şekilde tercihli oylarla seçildim. Partime, senatörlük görevimi bırakmayacağımı bildirdim. Toplumun sıkıntılarını, istek ve arzularını dile getirmeye, mücadele etmeye devam edeceğim. Hollanda’da ırkçılığa ve gelişen yabancı düşmanlığına karşı bir platformun oluşması, halkın sözcüsü olabilmek gerekir. Bunun için de senatörlük görevimi devam ettireceğim.

PARTİ KURACAĞIM

Partim bu konuda demokratik ve adil davranmamıştır. Ben buraya binlerce halkın oylarıyla seçildim. Bana oy veren kişiler toplumu temsil eden insanlardır. Eğer parti bu insanları ciddiye almıyorsa, bu da partinin getirdiği görüşler ve tavırların demokratik olmadığını gösterir. Ben de, anti demokratik görüşlere karşı yılmayacağımı belirtmek isterim. Şu anda parti yönetimi benim hakkımda ihraç kararı aldı fakat parti içerisinde birçok kişinin beni desteklediğini biliyorum. Her gün yüzlerce hatta binlerce beni destekleyen elektronik posta ve telefon mesajları alıyorum. Partimim aldığı bu olumsuz karar sonrasında, yeni bir oluşumun içerisine girip kendi partimizi kuracağız. Kurulacak olan yeni partinin başkanı ise büyük bir ihtimalle ben olurum.

KARAR, HERKESİ ŞOK ETTİ

Partimden böyle bir tavır ve davranış beklemiyordum. Sosyalist Parti'nin (SP) tüzük ve düşüncelerini halen savunmaktayım. Aslında partimizin temel düşüncelerinde insancıl, eşitliği ve dayanışmayı savunan bir fikir vardır. Böyle bir temel fikirleri olan partinin, anti demokratik, sentralist ve diktatörlük denebilecek bir şekilde karar alması, sadece benim için değil, yıllardır partide aktif olan insanlar için büyük bir şok etkisi yaratmıştır.

TÜRK OLDUĞUM İÇİN İSTENMEDİM

Neden benim istifam istendi? diye düşünürsek, iki olasılık üzerinde durmak lazım. Birinci olarak: Şimdiye kadar Hollanda tarihinde 22 kişi tercihli oylarla senatoya seçildi. Bu seçilenler, hiçbir zaman benim derecemde bir sorun yaşamadılar. Partim beni yabancı kökenli olduğum için listesine almıştır, doğrudur. Fakat hiçbir zaman benim seçilebileceğimi tahmin edemedi ve de istemedi. Tüm bunları gönülden isteseydiler, bugün bana bu yaptıklarını yapmazdılar. Partimin beni istememesinin arkasında yatan en büyük neden ise ‘yabancı kökenli’ olmamdır.

NANKÖRLÜK YAPTILAR

Partimin bugünkü bana karşı davranış ve tutumlarını hak ettiğime inanmıyorum. Partimi ya yanlış tanımışım, veya tam tanıyamamışım. Bu partiye, bugüne kadar verdiğim emek ve paralara açıyorum. Partim bana nankörlük yapmıştır.

SEÇMENLERİNE SESLENDİ

Seçmenlerime kısaca şunu söylemek isterim. Nerede olursanız olun, hangi işi yaparsanız yapın, yaşamış olduğunuz Hollanda toplumunda sorunları çözebilmenin tek yolu dayanışma içerisinde olup, birbirinizi destekleyin, grup olarak sorunlarınızı dile getirin, ortak çözüm arayın. Bunu yapmadığınız sürece, kişisel olarak belirli çalışmalarda bulunduğunuz sürece tek kalır ve çeşitli sorunlarla karşılaşırsınız. Irkçılığa ve haksızlığa karşı dayanışma içerisinde olun."

İTİRAZ HAKKIMI KULLANMAYACAĞIM

Parti yönetiminin ihraç kararına itiraz hakkı bulunduğunu sözlerinde vurgulayan Yıldırım, 'Parti yönetiminin bir üst kuruluna başvurma hakkım var. Fakat bu hakkımı kullanmayı düşünmüyorum. Çünkü üst kurulunda demokratik bir şekilde bağımsız olarak karar vereceğini düşünmüyorum' diye konuştu.

12. SIRADAN SEÇİLMİŞTİ

Hollanda Parlamentosu’nun üst kanadını oluşturan 75 üyeli senatoda ilk Türk kökenli üye olan Düzgün Yıldırım, geçen 29 Mayıs’ta eyalet meclisleri üyelerinin kendi aralarında yaptığı seçimlerde, parti listesinin 18’inci sırasında yer almasına rağmen, aldığı tercihli oylarla 12’nci sıradan senatör olmayı başarmıştı. Bu başarıyı kabullenemeyen partisi Sosyalist Parti ise, Düzgün Yıldırım’dan bu görevi iade etmesini istemişti.

© Hürriyet - 25.08.2007 - Fatih ÖZYAR / ZWOLLE


  • KimKimdir Alfabetik İsim Listesi (Adı ve Soyadının ilk harfine göre):
  • A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z


KimKimdir.de sitesi 22.08.2006-31.01.2007 tarihleri arasında toplam 30.000 kere ziyaret edilmiştir. 24.08.2007 tarihinde bu sayfaya yeni bir sayaç yüklenmiştir: /