Figen İzgin
Deutsch - Almanca Türkçe - Türkisch
Direktkandidatin im Wahlkreis 3 in Friedrichshain-Kreuzberg und auf der Landesliste für eine gemeinsame Zukunft, soziale Gerechtigkeit und Solidarität.

Ich bin in Kars/Türkei geboren worden und lebe seit 1979 in Berlin und fühle mich hier zu Hause. Ich habe einen Sohn und eine Tochter. Nach der Oberschule war ich im Bereich Metall als angelernte Kraft beschäftigt und habe schon früh begonnen, mich gleichzeitig als Gewerkschafts- und Arbeitnehmervertreterin zu engagieren.

Im Jahr 1998 habe ich die Ausbildung als Erzieherin absolviert. Anschließend war ich bis ins Jahr 2000 in diversen Jugendeinrichtungen und -projekten tätig. Spezialisiert habe ich mich auf die Beratung von Jugendlichen und deren Eltern, insbesondere zum Thema Schule und berufliche Bildung. Zurzeit leite ich eine Bildungsmaßnahme für junge Menschen mit Migrationshintergrund unter 25 Jahren, die im Alg-II Bezug sind. Um meine bisherigen beruflichen Erfahrungen zu erweitern und auch wissenschaftlich begleiten zu können, studiere ich an der ASFH Diplom-Sozialpädagogik und Sozialarbeit und hoffe auf weitere Erkenntnisse. Meine bisherige politische Arbeit: Ich bin Mitglied im Landes- und Bezirksvorstand der Linkspartei.PDS und in der Bundesarbeitsgemeinschaft für Antirassismus, Migration und Flüchtlingspolitik. Neben der Parteiarbeit bin ich auch noch im Verein Allmende »Haus alternativer Migrationspolitik und Kultur« aktiv und bin Mitglied des Vorstandes des Türkischen Elternvereins.
Aus eigener Erfahrung weiß ich, dass alle Kinder unabhängig von ihrer Herkunft und dem Geldbeutel ihrer Eltern gefördert werden müssen. Angesichts der schwierigen sozialen Lage vieler Menschen ist es wichtig, dass Eltern bei der Erziehung ihrer Kinder nicht allein gelassen werden.

Darum trete ich für:

 • kostenfreie Kitaplätze und frühkindliche Förderung,
 • Schulen, an denen Kinder lange gemeinsam lernen und individuell gefördert werden,
 • Ausbildungsplätze, die der Jugend Zukunft geben,
 • und für Arbeit, die nicht arm macht.

Ich kämpfe für eine Integrationspolitik, die nicht ausgrenzt, sondern allen Menschen alle Bürgerrechte gewährt.

Ich lade allen Interessierten, die sich für die Rechte der Migranten einsetzen zur Unterstützung der Kampagne: Ich bin auch ein Berliner! „Ich möchte das aktive und passive Wahlrecht“ ein.

Am 09.09.2006 / 13:00 und 16:00 Uhr / U-Bahnhof Kottbusser Tor

Weil die Verfassung es nicht zu lässt, wird in einem Land, mitten in Europa, das sich zu einem Rechtsstaat zählt, das demokratischste Recht den Migranten nicht eingeräumt.


(© AYPA - 22.08.2006 - Alle Rechte vorbehalten.)

(Tüm hakları saklıdır 22.08.2006 - © AYPA)

Sol Parti PDS Milletvekili adayı, Figen İzgin

Figen İzgin, 1965 Kars doğumluyum. Orta okulu Türkiye`de tamamladıktan sonra 1979 da ailemin yanına Berlin´e geldim. Kısa okul hayatından sonra uzun yıllar metal alanında çalıştım. Sendika ve işçi temsilciliği yaptım. 1998 yılında eğitmenlik mesleğini tamamladım. Yaklaşık sekiz yıldır özellikle göçmen kökenli gençlere ve ailelerine okul ve meslek eğitimi danışmanlığı yapıyorum. Şu anda yine bu alanda hizmet veren bir projeyi yönetiyorum ve bir yüksek okulda sosyal pedagoji okuyorum. Yirmi ve onaltı yaşlarında bir oğlum ve bir kızım var. 2001 yılından beri Sol Parti PDS ın üyesiyim. İkinci dönem Eyalet- ve üçüncü dönemdir de Friedrichshain Kreuzberg İlçe Yönetim Kurulundayım. Göc- ve Mülteci politikalari ve antirasizm federal çalışma grubu üyesiyim. Sol Pati PDS deki çalışmalarımın paralelinde kurucu üyelerinden olduğum Allmende, Alternatif Göçmen Politikaları ve Kültür Evi ve Veliler Birliği Yönetim Kurulunda çalışıyorum.

Uyum eğitimde, iş piyasasında ve politik sürece müdahalede eşit haklarla mümküdür
İyi bir geleceğe sahip olmak genelde iyi bir meslek sahibi olmakla bağlantılı. Hızla değişen iş piyasasında iyi bir meslek eğitimine sahip olmadan yer edinebilmek neredeyse mümkün değil. Ancak bugünkü okul sistemi göçmen kökenli gençlere ve sosyal durumu iyi olmayan Alman gençlerine gelecek sunmamakta. Daha onbir oniki yaşında çocuklarımzı işe yarar veya yaramaz diye ayırmakta elemekte. Gençlerimizin büyük çoğunluğu günümüzde „artık okul“ diye nitelendirilen Hauptschule`lere gönderilmekte. Bu okulları başarıyla bitiren gençlerde meslek eğitim yeri bulamamakta.

Geçici çözümlerin yerine artık okul sisteminde köklü bir değişikliğe gidilmesi gerektiği PISA araştırmalarıylada kanıtlanmıştır. Eğitimde eşit şans velinin maddi durumu ve /veya geldiği ülkeden bağımsız sağlanmalıdır. Finlandiya gibi PISA araştırmalarında çok başarılı olan ülkelerde olduğu gibi tek okul sistemi özellikle göçmen kökenli öğrenciler için kaçınılmazdır. Tabiki okulda yapmak istediğimiz bu değişiklik yeterli değil. Çocuklarımızın daha okula başlamadan önce yuvalarda yaşına uygun şekilde dil sorunlarının çözülmüş olması gerekmektedir. Yuvalar çocukların yalnız bakıldığı yer olmaktan çıkarılıp eğitim kurumları haline getirilmelidir. Her çocuğun, anne babası çalışsın çalışmasın yuvaya gidebilme hakkı olmalı, anne ve babalar bu konuda aydınlatılmalı ve uzun vadede yuvaların ücretsiz olması sağlanmalıdır. Sorunların yalnız iyi almanca ve diplomayla da çözülemeğeceyi bir gerçek. Hiç dil sorunu olmayan ve iyi diplomaları olan gençlerimizinde dışlandığını biliyouruz. Yuvalarda, okullarda, meslek eğitimi sunan iş yerlerinde ve toplumun her alanında ayrımcılık sürekli olarak üzerine gidilmesi ve özellikle çoğunluk toplumunda bu konuda duyarlılık sağlamak için yapılması gereken politik çalışmaların sürekli güncel kalması sağlanmalıdır.

Uzun zamandır işsiz olan göçmenlere hiç bir gelecek vaad etmeyen kursların veya Bir Euroluk işlerin sunulmasıda insan onurunu kıran ve hiç bir gelecek vaadetmeyen geçici çözümlerdir.

Uyumun gerçekleşmesi için öncellikli olarak bu üç önemli konunun ele alınması gerekmektedir. Bunlar eğitim, iş ve politik sürece müdahale hakkıdır. Bu alanlarda eşit haklara sahip olmayan göçmen kökenli insanlardan bu topluma uyum sağlamalarını beklemek samimi bir yaklaşım değildir. Seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere tüm vatandaşlık haklarının burada uzun zamandır yaşayan tüm göçmenlere verilmesi gerekmektedir.

Berlin Eyalet Parlementosun`da

 • yuvaların eğitim kurumları haline getirilmesi ve her çocuğa açık uzun vadede ücretsiz olması
 • öğrenciyi olduğu yerden alan ve teşvik eden tek tip okul modeli
 • gelecek sunan meslek eğitim yerleri
 • insanca bir yaşamı mümkün kılan işyerleri
 • vatandaşlıktan bağımsız seçme ve seçilme hakkı ve
 • göçmenlerin gerçeğine denk düşen çifte vatandaşlık hakkı için mücadele edeceğim

Figen İzgin
Linkspatei PDS
Landesverband Berlin
Mobil 0151 11 63 56 12
E-Mail: figen.izgin@linke.pds-berlin.de


 • KimKimdir Alfabetik İsim Listesi (Adı ve Soyadının ilk harfine göre):
 • A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z


KimKimdir.de sitesi 22.08.2006-31.01.2007 tarihleri arasında toplam 30.000 kere ziyaret edilmiştir. 01.02.2007 tarihinde bu sayfaya yeni bir sayaç yüklenmiştir: /