Günter Wallraff
Deutsch - Almanca Türkçe - Türkisch
BALD AUCH IN DEUTSCHER SPRACHE - Alle Rechte vorbehalten. (26.05.2007 - © AYPA) (Tüm hakları saklıdır 26.05.2007 - © AYPA)

Türklere tabela tuzağı

Call-Center'lara kimliğini gizleyerek telefonla satış elemanı olarak sızan ünlü yazar Günter Wallraff, Türklere yönelik müthiş bir vurgunu ortaya çıkardı. Wallraff, call- center'lerin Türk birahane ve lokantalara gençliği Koruma Yasası tabelasını nasıl fahiş fiyata sattıklarına tanık oldu.

ALMANYA'nın Köln Kenti'nde yaşayan yazar Günter Wallraff, aralarında Türkler'in de bulunduğu çok sayıda yabancı işletmeciye yönelik bir dolandırıcılığı ortaya çıkardı. Telefonla satış yapan call-center'lere gerçek kimliğini gizleyerek 'Müşteri danışmanı' olarak sızmayı başaran ünlü yazar, Türk birahane, lokal ve bistro işletmecilerinin kandırılarak, 'Gençliği Koruma Yasası' tabelasını fahiş fiyata nasıl satın aldıklarına tanık oldu.

Wallraf araştırmasında Almancaları yeterli olmayan yabancı esnafı tuzağa düşüren call-center'lerin başta Türkler olmak üzere yabancı kahve ve bistrolara telefon ederek, 'Gençliği Koruma Yasası' tabelasının süresini kontrol ettirdiklerini, yasanın çıkış tarihi olan 1985 yılına dikkati çekip, 'Bakın aradan 22 yıl geçmiş. Süresi bitmiş. Yakalanırsanız 300 Euro cezası var' diyerek, yeni belgeyi asıl değerinin çok üzerinde bir fiyatla, 69 Euro karşılığında sattıklarını belirledi.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR

Almanya'daki Türk işçilerinin 80'li yıllarda işyerlerinde gördüğü kötü muameleyi Türk işçi Ali Levent Sığırlıoğlu kılığına girerek araştıran ve 'En Alttakiler' adlı kitapta derleyen Wallraff, son olarak Köln'de bazı telefonla satış şirketlerinde çalıştı. Yine gerçek kimliğini gizleyen ve makyaj yapan Wallraf bu kez Türkler üzerine oynanan kirli bir oyuna tanık oldu. Wallraff, parmak ısırtan dolandırıcılığı şu sözlerle anlattı:

'Call-Center'lerde Türk elemanlar da çalışıyor. Bunlar Türk birahane ve lokal işletmecilerini arıyorlar. Alman isimleri kullanıyorlar. Bir Türk eleman 'Türkler Almanlara daha çok güvenirler. Almanlar ne söylerse yaparlar. O yüzden Alman ismi kullanıyorum. Böylece daha kolay inandırıyorum' dedi. Benim gözümün önünde Türk esnafı arayıp, korkutuyorlar. Tabelanın üzerinde yasanın çıktığı tarih olan 1985 yazıyor. Bir çoğu yeteri kadar Almanca bilmiyor. Bunun üzerine eleman, 'Bakın tarih geçeli epey olmuş. Bu belge artık geçersiz. Size yenisini gönderebiliriz. Aksi halde 300 Euro ceza ödemek zorunda kalırsınız' diyerek esnafı kandırıyor. Esnaf da buna inanıyor. Böylece 4,5 Euro değerindeki bir belgeyi 69 Euro'ya satıyorlar.'

(c) Hürriyet - 25.05.2007 - Asım GÜRSOY / KÖLN


  • KimKimdir Alfabetik İsim Listesi (Adı ve Soyadının ilk harfine göre):
  • A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z


KimKimdir.de sitesi 22.08.2006-31.01.2007 tarihleri arasında toplam 30.000 kere ziyaret edilmiştir. 26.05.2007 tarihinde bu sayfaya yeni bir sayaç yüklenmiştir: /