Muhammet Demirci
Deutsch - Almanca Türkçe - Türkisch
BALD AUCH IN DEUTSCHER SPRACHE -
Alle Rechte vorbehalten. (04.04.2007 - © AYPA)
(Tüm hakları saklıdır 04.04.2007 - © AYPA)

Berlin'de Avrupa Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Demirci ile Erdoğan arasında yaşanan tartışmalı bir diyalog sırasında Başbakan yanında bulunan Bakan Babacan'a dönerek "Ali.. çağır şu sahtekârı bir dinle bakalım neymiş derdi?" sözleriyle çıkışmıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın söylediği, "Ali.. çağır şu sahtekârı bir dinle bakalım neymiş derdi" sözünü manevi tazminat istemiyle yargıya taşıyan Avrupa Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Muhammet Demirci 'nin açtığı dava reddedildi. Mahkeme gerekçeli kararında, Erdoğan'ın "sahtekâr" kelimesini Demirci'ye "yönelik olarak kullanmadığı" ve "davacının isminin açıkça zikredilmediği" gerekçesine dayandırdı. Demirci'nin avukatı Şahin Mengü , dün davayla ilgili olarak temyiz başvurusunda bulunarak dosyayı Yargıtay'a götürdü.

Türk-Alman Ekonomi Kongresi'ne katılmak üzere Berlin'e giden Erdoğan, 25 Mayıs 2006 tarihinde Urania Kültür Merkezi'nde gurbetçilerle bir araya gelmişti. Burada söz alan Muhammet Demirci ile Başbakan Erdoğan arasında tartışmalı bir diyalog yaşanmıştı. Tartışmanın bir bölümünde Erdoğan, yanında bulunan Devlet Bakanı Ali Babacan 'a dönerek "Ali.. çağır şu sahtekârı bir dinle bakalım neymiş derdi?" sözleriyle çıkışmıştı. Demirci'yle Erdoğan arasında yaşanan bu diyalog birçok televizyon kanalında ve gazetelerde yer aldı. Bunun üzerine Başbakan'ın, kendisine "sahtekâr" diyerek kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu savunan Demirci, Erdoğan hakkında 25 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi 7 Mart 2007'de davanın reddine karar verdi. Mahkeme heyeti gerekçeli kararında bilirkişi Fatih Oktay' ın 19 Ocak 2007 tarihli raporuna atıfta bulundu. Mahkemenin gerekçeli kararında şöyle denildi:

"Açıklanan olgular; iddia, savunma, toplanan kanıtlar, benimsenen bilirkişi raporu ve tüm dosya içeriğine göre, davacıya yönelik doğrudan veya dolaylı saldırının kesin olarak saptanamadığı, sarf edildiği iddia edilen sözlerin ilgili bölümünde davacının isminin açıkça zikredilmediği, hedef seçilerek gösterilmediği, bant kaydına nazaran olay sonrası olayı anlatan haber spikerinin yorumlarına yer verildiği, bu itibarla manevi tazminat talebinin koşullarının oluşmadığı anlaşıldığından davanın reddine karar verilmesi kanaatine varılmıştır."

Demirci'nin avukatı dün Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'ne sunulmak üzere Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne, mahkemenin kararına karşı temyiz başvurusunda bulundu. Avukat Şahin Mengü temyiz dilekçesinde, "Bilirkişi raporunun tamamı incelendiğinde; davalı (Erdoğan) ile diyalog halinde olan kişinin dernek başkanı olması sıfatıyla müvekkilim olduğu görülecektir" ifadelerine yer verdi.

AYKUT KÜÇÜKKAYA - Cumhuriyet - 04.04.2007


  • KimKimdir Alfabetik İsim Listesi (Adı ve Soyadının ilk harfine göre):
  • A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z


KimKimdir.de sitesi 22.08.2006-31.01.2007 tarihleri arasında toplam 30.000 kere ziyaret edilmiştir. 04.04.2007 tarihinde bu sayfaya yeni bir sayaç yüklenmiştir: /