Ozan ŞİAR Ağdaşan Bestekar Sanatçı, Yazar, şair, Yönetmen Komponist, Aranje, Dicter, Singer, Dirigent Schriftsteller, Schauspieler Ozan Siar Agdasan

1957 Kars-Çamurlu Köyü Seyfettin Ağdaşan doğumlu. İlk okulu Kars, orta ve lise öğrenimini Ağrı'da yatılı okuyarak bitirdi. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik dalını 1.likle kazanarak yüksek öğrenimini sürdürdü. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dil ve Edebiyatı bölümüne geçti. Ödüller kazanan şiirleri, öyküleri, felsefi yazılarını, güzel besteleriyle süsledi.. Bakanlıklarda, bir çok birimlerde kamu görevlerinde bulundu. Döneminde ki hükümetlerinin baskıcı tutumlarından, memuriyetten istifa etti. Basın-yayın, kültürel, sanatsal, toplumsal çalışmalarda etkin oldu. Almanya'da Müzik ve edebiyat Doçenti olarak pek çok öðrenci, sanatçı yetiþtirdi. Bir çok ülklerde üniversitelerde konferanslar ve resitalle verdi, akademik araþtırmalara konu oldu. Ozan Siar Agdasan`in müzik besteleri, siirleri ve edebi yazilari ödüller kazandi. Ayrica sosyal-toplumsal ve kültürel calismalarinda basarilarindan dolayi plaketlerle taltif edildi.

Yazıp-bestelediği-yönetmenliğini yaptığı yapıtları birçok sanatçılar tarafından da seslendirildi. İNSANLIK Albümü ile otantik ve çağdaş müzik sentezinde yeni ses ve renk katarak, Uluslar arası üne sahip değerli sanatçı ve yazar seçkin kadın Halk Ozanımız Aşık ŞAH TURNA üstatla kolektif besteleri, özgün şiirleri ve seçkin yazıları geniş yankı buldu. Özümde BİRSEN, Gülüm GÜL albümlerinde özgün ve nakıþ nakıþ Anadolu motiflerinde bestelerini, edebi yapýtlarýný yansıttı. Müzikal eserleri ve seçkin yazıları, þiirleri ve araþtırmaları ile bir çok sanatçı ve yazarlara ilham kaynaðı olan çok yönlü sanatçı ve yazar Ozan ŞİAR, Ozanlık-Halk sanatı adına, akademik perspektif getirerek yöresel ve evrensel sentezde yeni bir ses ve ekol oldu. Saz Tar gibi Halk Müziği çalgılarında virtüöz olan çok yönlü sanatçı-yazar Ozan Şiar Ağdaşan’ın, Yapıtlarının temaları çok renkli çiçek bahçesi gibidir: Yaşanası bir dünya davası, sevgi, paylaşım, umut, özlem, doğa, felsefi, haykırış! Kollektif yayınlnan önemli kitaplari arasında SAKIYAN TURNA ŞAHTURNA, İnadına Sevdamız, Anafilya, 29 Harfle Dünyadan 29 Sair, Berfin Bahar, Musik zwischen den Kulturen, Der Schrei des Herzens ve daha bir çok yerli ve yabancı dillerde kitaplarda ve dergilerde þiirleri, felsefi yazıları ve güncel eserleri yayımlandı. Bir çok eserleri ödüllere layık görüldü.

Sanat besigi Anadolu’nun çeşitli müzik formlarını çagdaş yorumlayabilen seçkin sanatçı ve yazarlarımızdan Ozan Şiar Ağdaşan, edebiyat alanında da önemli bir konuma haizdir.Bir çok basın-yayın orgnalarında yazarlık yapmaktadır. Vaktiyle Düzgün Tv de proğram yapımcılığı ve su nuculuk yapan Ozan SİAR Aðdaþan aynı zamanda tanınmıþ Alman Film Prodüksiyonu All Media vd yapım ve dizilerde oyuncu olarak da basarılı yapımlarda adını yazdırdı 'On parmağında on marifet' sanatçı, yazar ve yönetmen olarak seçkin haberlere, araþtırmalara ve haberlere konu oldu. Müzik ve sinema gibi bir çok sanat dallarında başarılara imza atan ve 1. lik ödülleri ile süsleyen genç kuşak kültür Sanat elçileri Safak ve Sirin Agdaşan' ın sanatsal, kültürel ve eğitsel hocalarıdır. Yurt içi ve yurt dışında bir çok seçkin sanat, kültür ve toplumsal kurumlarda üye, kurucu ve yönetici olan Ozan SİAR sanat ve kültürel calışmaların yanısıra toplumsal aktivitelere öncülük edenlerden seçkin bir sanatçı, yazar ve mücadele duyarlılığı ile başta Almanya olmak üzere, çeşitli ülkelerde insan Hakları ihlallerine, ayrımcılığa, anti demokratik uygulamalara, savaşlara, işgallere karşın etkin mücadele platformlarına sanatsal ve siyasal olarak etkin katkılar sunarak duyarlı, memleket ve insanlık sorunlarına duyarlı mücadeleci misyonu ile pratikte somutlaşan aydın sanatcı yazar ve yönetmen kimliğine ulaşmıştır.

Ozan ŞİAR Ağdaşan Ozan Siar www.siarcan.com Bestekar Sanatçı, Yazar, Şair, Yönetmen, Eğitimci


KimKimdir.de sitesi 22.08.2006-31.01.2007 tarihleri arasında toplam 30.000 kere ziyaret edilmiştir. 01.02.2007 tarihinde bu sayfaya yeni bir sayaç yüklenmiştir: /