Senem Çoban
Deutsch - Almanca Türkçe - Türkisch
BALD AUCH IN DEUTSCHER SPRACHE - Alle Rechte vorbehalten. (28.05.2007 - © AYPA) (Tüm hakları saklıdır 28.05.2007 - © AYPA)

Bıçaklanan Senem ölümle pençeleşiyor

Metin ES / DUİSBURG

Duisburg'da geçtiğimiz çarşamba günü Meidrich Karmaokulu öğrencilerinden 16 yaşındaki Rus kızının bıçakladığı ve beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki Türk öğrenci Senem Çoban yaşam ünitesine bağlı olarak yaşamını sürdürüyor. Senem'in ailesi ve okul arkadaşları hastane önünde gözyaşlarıyla mucize bir haber bekliyorlar.

ALMANYA'da Duisburg kentinin Meidrich semtindeki karmaokulda Victoria adlı 16 yaşındaki Rus kız öğrencinin kalbinden bıçakladığı ve beyin ölümü gerçekleşen Türk öğrenci Senem Çoban (16) yaşam ünitesine bağlı olarak yaşam mücadelesi veriyor. Meidrich Kalp Kliniği'nde ameliyat edilen Trabzonlu Çoban Ailesi'nin kızı Senem’in 'Beyin ölümü' haberi ailesini, yakınlarını ve okul arkadaşlarını büyük üzüntüye boğdu.

KÜFÜRLE BAŞLADI

Geçtiğimiz hafta içinde Rus kızı Victoria’nın bir teneffüs anında Senem’in kız arkadaşı Mayida'ya çarpmasıyla sözlü sataşma başladı. Mayida'nın küfür etmesiyle gerginleşen kavga Meidrich Tren Garı'nda devam etti ve Viktoria, Mayida’yı garda dövdü. Daha sonra Rus kızının evini basan Mayida’nın annesi ve halasının Vicktoria’nın annesini dövdükleri iddia ediliyor. Bu olayda Senem’in de birlikte gittiği ancak kavgaya karışmadığı belirtiliyor.

BIÇAĞI BATIRDI

Garın hemen bitişiğindeki sokakta yaşanan kanlı olayı gören bir öğrenci dehşet anını şu şekilde anlattı: 'Tramvay beklerken Victoria ile annesini gördüm. Sonra sokakta telefonla konuşarak yürüyen Senem’i gören Victoria koşarak arkasından saldırarak Senem’i yumruklamaya başladı. Daha sonra bıçağı çıkartıp sapladı. Senem’in yüzünden kan geliyordu. O esnada Senem yere yığıldı. Victoria’nın annesi koşarak, 'Sen ne yaptın' diye kızına bağırdı. Sonra annesi Senem'e ilk yardımı yaptı. O sırada Rus kızı da şoktaydı ve 'Ben ne yaptım' diye bağırıyordu. Ambulans geldi ve Senem’i hastaneye kaldırdılar. Senem’in hiçbir suçu ve günahı yok. Boş yere başına bunlar geldi.'

DERİN ÜZÜNTÜ

Senem’in bıçaklandığı sokakta arkadaşları tarafından mumlar yakılırken, hastanede de derin üzüntü ve gözyaşı hakim. Senem’in annesi Nurdan ve ağabeyi Sinan halen olayın şokundalar. Senem’in amcası Osman Çoban (39) ise okuldaki bu şiddetin bu hale nasıl geldiğini anlayamadığını belirterek, 'Ameliyat başarılı geçti. Ancak yeğenimin beyin ölümünü haberini üzüntüyle aldık. Okul idaresi, veliler öğrencilere daha fazla ilgi göstermeli. Büyükler bu kavgaya karışmamış olsalardı bu durum olmayacaktı. Bu olayı halen çözmüş ve anlamış değilim' diye üzüntüsünü dile getirdi. Senem'in babası 6 yıl önce bir iş kazasında ölmüştü.

© Hürriyet - 26.05.2007 - Metin ES / DUISBURG

Ceple görüntü uğruna Senem’i kurban ettiler

Almanya’nın Duisburg kentinde Meidrich Karma Okulu öğrencilerinden 16 yaşındaki Senem Çoban, yaşıtı bir Rus kızı tarafından bıçaklandı. İki kız arasındaki kavganın, olayı cep telefonuyla görüntülemek isteyen arkadaşları tarafından kızıştırıldığı ortaya çıktı. Arkadaşlarının çektiği cep görüntüleri Bild Gazetesi’nde yayınlandı. Kalbinden bıçaklanan Senem’in beyin ölümü gerçekleşti.

ALMANYA’nın Duisburg kentindeki Meidrich semtinde bir karma okulda, öğrencilerin iki arkadaşın kavgasını cep telefonuyla görüntüleme hevesi, bir faciaya yol açtı. Victoria adlı 16 yaşındaki Rus kızı ile aynı yaştaki Türk öğrenci Senem Çoban arasındaki kavganın arkadaşları tarafından cep görüntüsü almak için kışkırtılması sonucu Victoria, Senem’i kalbinden bıçakladı. Beyin ölümü gerçekleşen Senem Çoban, yaşam ünitesine bağlandı. Meidrich Kalp Kliniği’nde ameliyat edilen Senem’in "Beyin ölümü gerçekleşti" haberi, hem Trabzonlu ailesini, hem de yakınlarını ve okul arkadaşlarını büyük üzüntüye boğdu.

Geçen hafta içinde Rus öğrenci Victoria, teneffüste Senem Çoban’ın kız arkadaşı Maide’ye çarptı ve aralarında sözlü sataşma başladı. Maide’nin küfür etmesiyle ortam iyice gerginleşti ve atışmalar Meidrich Tren Garı’nda da devam etti. Sinirlerin iyice gerildiği bir anda tartışmaya kaba kuvvet hakim oldu ve Victoria, Maide’yi dövmeye başladı. Bunun üzerine Senem kavgaya müdahale etti. Arkadaşları ise kavgayı engellemek yerine dövüşmeleri için üç kızı kışkırtmaya, tahrik etmeye başladı. Bazıları, olan biteni cep telefonu ile görüntülerken, Türk arkadaşları da Senem’e "Sen ne biçim Türksün, indir yumruğu" diye bağırdı.

SEN NE BİÇİM TÜRKSÜN

Senem’in amcası Mustafa Çoban, tartışmanın böyle acı bir boyuta gelmesinde kışkırtmaların büyük rol oynadığını belirterek olayın devamını şöyle anlattı:

"Okul arkadaşları kendilerinin de yanlış yaptıklarını bize itiraf ediyorlar. Olayın başlangıcında Victoria ile Maide kavga etmek istemiyorlar. Ama cep telefonlarına çekilen görüntülere ibretle baktığımızda Türk öğrenciler, kavga etmeleri için Senem’e ’Sen ne biçim Türksün, indir yumruğunu’ gibi sözler sarf ediyorlar. Ayrıca olaydan yaklaşık bir saat önce Maide ve iki halası özür dilemek için Victoria’nın evine gitmişler. Senem de onlarla birlikte gitmiş. Ancak, nasıl oluyorsa evde yeniden kavga çıkmış. Sonra herkes evine gitmiş. Senem de eve gelip, yemek yemiş ve tekrar okula gitmek üzere yola çıkmış. Ancak yolda öfkesi dinmeyen Victoria ve annesi ile karşılaşmış. Onların asıl hedefleri Maide ve halaları iken karşılarında Senem’i görünce Victoria ona saldırarak bıçaklamış. Anlaşılan bıçağı beraberinde getirmiş."

Beyin ölümü gerçekleşti

Beyin ölümü gerçekleşen Senem’in annesi Nurdan, ağabeyi Sinan Çoban, amcası Mustafa Çoban ve okul arkadaşları gözyaşları ile umutsuzca bekleşiyor. Kavgayı kışkırtan arkadaşları ise, çok büyük yanlış yaptıklarını belirterek Tanrısal bir mucize bekliyorlar.

© Hürriyet - 28.05.2007 - Metin ES / DUISBURG


  • KimKimdir Alfabetik İsim Listesi (Adı ve Soyadının ilk harfine göre):
  • A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z


KimKimdir.de sitesi 22.08.2006-31.01.2007 tarihleri arasında toplam 30.000 kere ziyaret edilmiştir. 28.05.2007 tarihinde bu sayfaya yeni bir sayaç yüklenmiştir: /