Ankara Barosu Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu TDU'da konuştu.

“Bugün Türkiye’de düşünce özgürlüğü risk altında“

Ankara Barosu Başkanı ve Ankara Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku Anabilim Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu hazırlanmakta olan yeni Anayasa çalışmaları hakkında TDU'da yaptığı konuşmada, Türkiye’de bugün düşünce özgürlüğünün olmadığını belirterek iktidara ağır eleştiriler yöneltti. Prof. Feyzioglu hükümetin Meclis’te büyük bir çoğunluğa sahip oldugunu vurguluyarak, YÖK, Seçim Kanunu, Terörle Mücadele Yasası, Devlet Güvenlik Mahkemesi, Düşünce Özgürlüğü Yasaları gibi yasaların değistirilmesi için yeni birAnayasa’ya ihtiyaç olmadığını dile getirdi. „Meclis’te büyük coğunlukları var. Samimilerse ilk önce bu yasaları değiştirirler“ şeklinde konuştu. Anayasaların bir uzlaşma metni olduğunu söyleyen Baro Başkanı hükümetin bugüne kadar kendi taslağını açıklamadığını ve paylaşmadığını kaydetti.

Şimdiye kadar askeri darbelerin Türkiye’ye büyük kötülükler getirdigini, buna diğer darbelerin önünü açtığı için 27 Mayis 1960 darbesinin de dahil olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, 12 Eylül darbesinin Türkiye’nin üzerinden bir silindir gibi geçtigini söyledi.

AKP’nin darbe ile mücadele ediyorum diye yola çıktığıni, ancak şu anda evrensel hukuk ve insan hakları kurallarını hiçe saydığını söyledi. Baro Başkanı „AKP askeri vesayeti kırdı ve durdu“ dedi. İktidarın esas zihniyetinin özgürlükleri genişletmek ve demokrasiyi getirmek olmadığını dile getirdi. „Bugün Türkiye’de demokrasi yok“ dedi. Yargının, yürütmenin ve yasamanın bugün tek elde toplandığını, demokrasinin gereği olan denetleme ve denge unsurunun ortadan kaldırıldığını ileri sürdü. Prof. Dr. Feyzioglu bugün „bütün ülkeye bir baskı, istibdad ve korkunun hakim“ olduğunu, fikirlerinden dolayı insanların tutuklanma risklerinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Toplantıda Ankara Barosu Genel Sekreteri Av. Sema Aksoy, Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hilal Akdeniz ve Prof. Dr. Necdet Basa’da hazır bulundular.

TDU Basın Merkezi: Mümtaz Ergün - 08.05.2012 - 15:40