KELLE HACZİ

Yargıtay kararı onadı
AVUSTRALYA’da katıldığı radyo programında terör çetesinin lideri Abdullah Öcalan’a “sayın”, şehitlere “kelle” diyen Başbakan Tayyip Erdoğan, şehit ailelerinin açtığı davada 3 kuruş tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Erdoğan, Yargıtay’ın onama kararına rağmen parayı ödemedi.

Masraf ve faiz alındı
AVUKAT Kemal Kerinçsiz, 27 şehit ailesinin talebi üzerine, paranın cebri haciz yoluyla tahsil edilmesi için 14. İcra Müdürlüğü’ne başvurdu. İcra memurları, “3 kuruşluk” tazminatı ödemeyen Erdoğan’dan yasal faiz ve diğer masraflar dahil şehit başına 20 lira 86 kuruş tahsil etti.

Erdoğan’a ‘kelle’ haczi
Şehitlere “kelle” dediği için 3 kuruşluk tazminata mahkum edilen Başbakan Erdoğan parayı ödemeyince, şehit aileleri alacaklarını icra yoluyla tahsil etti

Avustralya’da katıldığı radyo programında terör çetesinin lideri Abdullah Öcalan’a “sayın”, şehitlere “kelle” diyen Başbakan Tayyip Erdoğan, şehit ailelerinin açtığı davada “3 kuruşluk” tazminatı ödemeyince, bu para Başbakan’dan cebri haciz yoluyla tahsil edildi. Erdoğan, Yargıtay’ın onama kararına rağmen parayı ödemedi.

Faiziyle alındı
Bunun üzerine şikayetçi olan şehit yakınlarının avukatı Kemal Kerinçsiz, paranın cebri icra yoluyla tahsil edilmesi için İstanbul 14. İcra Müdürlüğü’ne başvurdu. 27 ayrı başvuruyu değerlendiren İcra Müdürlüğü, para cezalarının icra yoluyla tahsil edilmesini kararlaştırdı. Başbakan Erdoğan’ın avukatı Fatih Şahin, her bir alacaklıya yasal faiz ve diğer masraflar dahil 20 lira 86 kuruş olmak üzere yaklaşık 567 lira ödemek zorunda kaldı. Şehit yakınlarına ödenecek tazminat tutarı 3’er kuruştan toplam 81 kuruştu.

Olaylar nasıl gelişmişti?
2000 yılında Avustralya’da katıldığı radyo programında, teröristbaşından “sayın”, şehitlerden de “kelle” olarak bahseden Erdoğan hakkında, Avukat Kemal Kerinçsiz 3 kuruşluk tazminat davası açmıştı. Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hâkimi Sevgi Övüç, Başbakan Erdoğan’ı mahkum ettiği kararın gerekçesine “Onlara asla ölü demeyiniz, zira onlar diridir” şeklindeki ayeti dayanak yapmıştı. Başbakan Erdoğan’a da ’itinalı konuş’tavsiyesinde bulunan Övüç, ölen vatandaşlar için her yıl Çanakkale’de anma töreni düzenleyen Avustralya’yı örnek gösterirken, Erdoğan’ın bu sözü sebebiyle şehit yakınlarının ağır bir bunalıma girdiğini, toplumda da büyük bir infial oluştuğunu söylemişti. Övüç Erdoğan’ı 3 kuruş ödemeye mahkum etmişti. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi de, Erdoğan’ı “3 kuruş” ödemeye mahkum eden kararı onamıştı. Başbakan Erdoğan ile ilgili verdiği mahkumiyet kararının ardından iki ayrı müfettiş soruşturması geçiren Övüç hakkında, bir davaya ilişkin gerekçeli kararı geç yazdığı iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Hakimin başına gelenler
Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda görevli müfettişler, Övüç hakkında düzenledikleri raporu Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne göndermiş, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü de Övüç’ün ’görevi ihmal’ suçunu işlediği iddiasıyla dava açılması için dosyayı zamanın Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in onayına sunmuştu. Geçen yıl eylül ayında Bakan Şahin de Erdoğan’ı mahkum eden hakim Övüç hakkında yargılama vizesi vermişti.

Yeniçağ manşetten vermişti
İşte Erdoğan’dan haciz yoluyla alınan tazminatın belgesi. Bölücü terör örgütü PKK ile mücadelede can veren şehitlere “kelle” diyen Erdoğan’ın 3 kuruşluk tazminata mahkumiyeti YENİÇAĞ’da manşet olmuştu.

© Yeniçağ - 03.08.2009 - Salim YAVAŞOĞLU

Başbakan'a ağır suçlama

CHP'li Kart Başbakanlık örtülü ödeneğinin, Erdoğan'ın kişisel harcamalarında kullanıldığını iddia etti

ANKARA - CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakanlık örtülü ödeneğinin, “Başbakan Erdoğan’ın kişisel harcamalarında kullanıldığını” öne sürdü. Kart, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, örtülü ödeneğin başında bulunduğunu söylediği Maksut Serim ve eski Başbakanlık Özel Kalem Müdürü Hikmet Bulduk’a yönelik iddialarda bulundu.

Serim’in, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Vakıfbank Valide Sultan Şubesinde müdür olduğunu ifade eden Kart, Belediye adına çifte hesaplar açıldığını, İGDAŞ, BELBİM, İSTAÇ, İSTON ve İSFALT gibi belediye iştiraklerinin tüm gelirlerinin, burada toplandığını savundu. Kart, bu hesaplardan belli basın organlarına kaynak aktarıldığını iddia etti. Atilla Kart, Vakıfbank Valide Sultan Şubesi aracılığıyla, İGDAŞ, BELBİM, AKBİL ve diğer bağlı iştirak ilişkileri sürecinde yapılan yolsuzluk tutarının, bugünkü fiyatlarla 1,5 milyar dolar düzeyinde olduğunu öne sürdü. Kart, bu gelişmelerin, “AKP iktidarının yolsuzluk havuzunu, 1994’ten itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturduğunu gösterdiğini” savundu.

Diplomasının sahte olduğunun anlaşılması üzerine Serim’in görevinden alınarak, AR-GE görevine getirildiğini belirten Kart, bu kişinin 1998’de de emekliye ayrıldığını ifade etti. Kart, Serim’in 2002’te sahtecilikten mahkum olduğunu, Erdoğan’ın Başbakan olmasından sonra ise örtülü ödeneğin başına getirildiğini söyledi.

Serim ile dönemin Özel Kalem Müdürü Hikmet Bulduk arasında ödeneklerin kullanımında iç içe geçen ilişkilerin ve ardından bir kavganın başladığının ortaya çıktığını savunan Kart, Bulduk’un Şubat 2008’te görevinden ayrıldığını, bu tarihe kadar kendisinin ve eşinin malvarlığında ciddi artış olduğunu ifade etti.


© Vatan - 01.11.2008

Kim-Kimdir

A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z


Oluşturulduğu 01.11.2008 tarihinden beri bu sayfaya kere erişilmiş olup
© AYPA.TV sitesi ise kurulduğu 31.12.1996 tarihinden bu yana toplam 2.148.600 + kere ziyaret edilmiştir.

Dipl.-Ing. Ali YILDIRIM · D-13585 Berlin, Luther Platz 4 · Tel.: +49 177 2427272 · +49 30 3366666 · Fax: +49 30 3333 023 · Ali[at]AYPA.net · AYPA.TV