? Deutsche Seiten zum Thema:? Radio Multikulti?

RadioMultikulti GoogleGroups (Deutsch)

Radyo Multikulti? ile ilgili Türkçe Sayfalar?

RadyoMultikulti GoogleGroups (Türkçe)

Multikulti kalmalı

Berlin'de RBB'nin açık kapı gününde Radyo Multikulti'ye destek yağdı. Yeşiller milletvekilleri Multikulti'nin kapatılmaması için imza kampanyasına katılarak "Multikulti'nin kapatılması anlamsız" dediler.

BERLİN'de Radiomultiki'nin kapatılması kararını veren RBB'nin düzenlediği açık kapı gününde Multikulti'ye yoğun destek çıktı. Avrupa Parlamentosu Yeşiller Milletvekili Cem Özdemir, Berlin Eyalet Parlamentosu Yeşiller Milletvekilleri Özcan Mutlu ve Bilkay Öney, Multikulti'nin kapatılmasına karşı hazırlanan imza kampanyasına destek verdi.

Kapatılması anlamsız

Cem Özdemir, Multikulti'nin kapatılmasının çok anlamsız olduğunu belirirken, 'Eğer Sertab ve Tarkan'ı dinlemek ve farklı kültürlerin de tanımasını istiyorsak Multikulti kalmalı' dedi. Cem Özdemir, Multikulti'nin farklı kültürleri temsil ettiğini belirtirken, 'Önemli olan sırf anadil değil aynı zamanda farklı kültürlerin temsil edilmesi. Özellikle İngilizce ve Almanca müziklerin arasında yer bulamayan ve dikkatten kaçan farklı dillerdeki müzikleri kültürlerin kendime fırsat bulması için önemlidir. Tarkan ve Sertab'ın şarkıları için de Multikulti bir fırsattır. Berlin'deki bütün diller tek bir radyoda ses buluyor. Kapatılma kararıyla da sol hükümet gerçek yüzlerini göstermiş oldu' dedi.

Önemli bir sembol

Yeşiller milletvekili Özcan Mutlu ise, Multikulti'nin Berlin için çok önemli bir sembol olduğunun altını çizdi. Mutlu, 'Multikulti, Berlin'in çok kültürlü yapısını bir aynasıdır. Ama sadece bu nedenle değil, çok önemli bir fonksiyonu yerine getirdiği için Multikulti yayınlarına devam etmelidir. Berlin'deki SPD ve Sol parti arasındaki hükümetin sınavıdır bu' şeklinde konuştu. Bilkay Öney ise, Multikulti'nin kapatılmasının RBB yönetiminin beceriksizliğinin bir eseri olduğunu söyledi.

DESTEK ARTIYOR

Açık kapı gününde ayrıca sivil toplum örgütleri de katılıp destek verdi. Berlin Türk Klasik Müziği Derneği Başkanı Remzi Altıok topladıkları imzaları RBB yönetimine teslim etti. Açık Kapı Gününde SPD'li milletvekileri Dilek Kolat, Ülker Radziwill ve Canan Bayram da Multikulti ye destek verdi. Öte yandan Radiomultikulti'nin frekansının devredileceği WDR bünyesindeki Funkhaus Europa çalışanları da kapatma kararına karşı tepki gösterdi. WDR çalışanlarının imza attıkları ortak bildiride entegrasyon tartışmalarının bu derece hassas olduğu bir dönemde Radiomultikulti gibi çok sesliliğin temsilcisi, köklü bir kurumun RBB yönetimince kapatılmasının hatalı bir karar olduğu belirtildi. Aynı bildiride RBB yönetimine kararın geri alınması yönünde çağrı yapıldığı gibi tüm Radiomultikulti çalışanlarına koşulsuz destek yinelendi. Kapatma kararına bir tepki de Berlin Sanat Akademisi Başkanı Klaus Staeck'den geldi. Kararı ARD'nin kültürel çok sesliliğe sorumsuzca vurduğu bir darbe olarak eleştiren Staeck 'Her tür milletten azımsanamayacak ölçüde göçmene sahip Berlin gibi bir şehirde entegrasyon ve bilgilendirme alanında yaptığı çalışmalarla örnek teşkil eden bir kurumu kapatmak ancak sorumsuzluk olarak değerlendirilebilir' dedi.

© Hürriyet - 26.05.2008 - Murat TOSUN - Yalin ÖZER / BERLIN

BiZIM VE COCUKLARIMIZIN RADYOSU; RADYO MULTIKULTIYE SAHIP CIKALIM, KAPATILMASINA ENGEL OLALIM

Degerli Radyo RBB � Multikulti Dinleyicileri,

Hepinizin basindan cok yakindan takip etmis oldugu gibi RBB � Multikulti Radyosu (Rundfunk Berlin Brandenburg) yaklasik 37 yildir geleneksel bir sekilde 21 dilde haftanin her günü yapmis oldugu yayini 1 ocak 2009 tarihinden itibaren kapatmak zorunda kalacak. Neden olarak radyonun parasinin olmamasi gösterilmektedir. Böylesi bir karar Almanya`nin cok kültürlü yapisina zarar verecegi gibi 200`den fazla insanin issiz kalmasina neden olacaktir.

Berlin`de yasayan Türkler ve Türk kökenli Alman vatandaslari olarak hepinizi bu kapatmaya karsi cikmaya davet ediyorum. Bu radyo hepimizin radyosu. Iskandinavya ülkelerinin her birinde yapilan ayri ayri arastirmalar anadilini iyi konusamayan cocuklarin bir baska dili iyi ögrenemedigini ortaya koymaktadir. Cok yavas degisen Alman politikasi bunu cok iyi bildigi halde RRB Radyo Multikultinin kapatilmasini onaylamaktadir. Dr. Cem Dalaman ve Banu Baturay öncülügünde harika ve cok kaliteli yayinlar ortaya cikaran RBB Radyo Multikutiye gelecegimiz olan �COCUKLARIMIZIN� adina hepinizi sahip cikmaya davet ediyorum.

Lütfen tepkilerinizi hem yazili hemde sözlü olarak asagidaki telefon numarasini arayarak ve email yazarak mutlaka bildirin.

Almanya`da toplumsal tepkilerin cok önemli oldugunu unutmayin.

Presse ve Informationstelle: Reiz Kotsch Tel: 030 979930 Email: presse@rbb-online.de Telefon görüsmelerinde aramis oldugunuzu kapatma karari alan sayin bayan Dagma Reim`e iletilmesi icin adinizi ve soyadinizi yazdirin.

Bu radyo ve bu ülke bizim ülkemiz. Ülkemizde Radyomuza sahip cikalim.

Sevgi ve saygilarimla, dostlukla ve saglicakla kalin

Dr. Susam Dündar � Işık
SPD Berlin Eyaleti Egitim Calisma Grubu Üyesi - SPD Berlin Eyaleti Kadin Calisma Grubu Üyesi
Steglitz � Zehlendorf Egitim Calisma Grubu ve Göcmen Calisma Grubu Baskan Yardimcisi
14195 Berlin, Taylorstr.8A
Tel. + 49 (0) 30 - 21 00 39 25 - Mobil + 49 (0) 173 631 60 77 - Fax + 49 (0) 30 - 21 00 39 11
e-mail: susamd@hotmail.com - Homepage: http://www.susam.biz

24 Mayıs, Cumartesi günü, RBB önünde radiomultikulti için protesto

Kamuoyunun ilgisine,

14 yıldan bu yana yayın yapan radiomultikulti’nin (34 yıldan beri de Türkçe yayınların) tasarruf gerekçesiyle kapatılacağı RBB yönetimi tarafından açıklandı. Bu açıklama ile RBB yönetimi Berlin’in çok kültürlü yaşamına, insanlarına ve gündelik yaşamına uzak olduğunu ve ne kadar yanlış bir karar verdiğini umuyoruz yakın bir gelecekte anlayacaktır.

Radio multikulti başkent Berlin’in ve Almanya’nın farklı kültürlere açıklığının yaşayan sembolüdür. Berlin’in tanıtım kampanyalarına her yıl milyonlarca euro ayıran ve etkisi son derece sınırlı birçok projeye para akıtan kentimizin gelenekselleşmiş, uluslararası bir markaya dönüşmüş Radio multikulti’den tasarruf etmek istenilmesi anlaşılır bir şey değildir. Ve bizce bu bir tasarruf değil, israftır.

Radio multikulti Türkçe’nin kapatılması; uyum zirvesinde belirtilen ve medyanın uyuma yönelik yayınları desteklemesi, yatırım yapaması gerektiğine dair alınan kararların devlet kurumlarında dahi ne kadar dikkate alındığını gösteren başka bir boyuttur.

34 yıldır iki toplumu birleştirmeye, uyum içinde yaşamaya yönelik yayın yapan, göçmenlerin sosyal, politik ve kültürel yaşama karışmalarını sağlayan böylesi küçük bütçeli bir yayından tasarruf edilmesini uyum politikası açısından da doğru bulmuyoruz. Böyle bir girişim entegrasyon değil asimilasyon fikrinin resmi kurumlarda yerleşmeye başladığı kaygılarını arttıracaktır.

Her yıl Almanya’da 120 milyon euro’dan fazla medya vergisi (GEZ) ödeyen Türkiye kökenli göçmenlere yönelik hemen hiçbir tatmin edici yayın yapmayan/yapamayan ARD’nin; kendi bünyesinde zaten küçük bir bütçe ile yayın yapan Radio multikulti’yi tasarruf girişimiyle, bir defa daha biz göçmenleri medyadan ve toplumdan dışlamak istediği mesajı vermektedir.

Sonuç olarak radiomultikulti büyükkentli ve Berlinli olma bilincinden yoksun RBB yönetimin malı değildir! Radiomultikulti Berlinli’yim diyen herkesin radyosu ve sesidir.

Bu yanlış karara karşı çıkmak ve protesto etmek için 24 Mayıs 2008’de saat 13:00’da Masurenallee 8-14’de buluşuyoruz.

Yürümek isteyenler; saat 12:30’da Theodor Heuss Platz’da başlayan ve radyo önünde tamamlanacak olan yürüyüşe katılabilirler.

Milli çalgılarımızdan davul, zurna veya sportif çalgılarımızdan düdük gibi gürültü çıkarabilen her türlü enstrüman bu etkinlikte yeralabilir!

Radiomultikulti Bizim İnisiyatifi?

Önemli Not: Lütfen bu maili tanidiginiz herkese forwordlayin! Belki sonucta ev ya da araba cikmayacak ama sesiniz cikacak!

Hürriyet 22.05.2008

Radio Multikulti susturuldu Başkent Berlin'de aralarında Türkçe'nin de bulunduğu 18 yabancı dilde yayın yapılan RBB bünyesindeki Radio Multikulti yayınları kapatıldı. RBB yöneticisi Dagmar Reim, Multikulti'nin kapatılmasının acı bir karar olduğunu söyledi.

BERLİN-Brandenburg Radyo ve Televizyon Kurumu (RBB) bünyesinde 1994 yılından bu yana yayınlanan ve aralarında Türkçe'nin de bulunduğu 18 farklı dilde yayın yapan Radio Multikulti, RBB yönetimi tarafından kapatıldı. Radio Multikulti yıl sonuna kadar yayınlarına devam edebilecek. Vatandaşların ödediği radyo ve televizyon vergileriyle finanse edilen RBB programı Multikulti'nin, WDR bünyesindeki bir başka çokkültürlü yayın olan Funkhaus Europa tarafından üstlenileceği ve yayınların da aynı frekanstan yeni bir formatta devam edeceği de açıklandı. Federal Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer'in kapatılmaması için destek verdiği Radio Multikulti'nin 27 kadrolu çalışan görevine devam edecek. Yaklaşık 100 civarındaki serbest muhabirin ise diğer programlarda görevlendirilmeye çalışılacağı da açıklandı.

Acı bir karar

RBB Yöneticisi Dagmar Reim, kapatma kararını mali gerekçelerle alındığını belirtirken, 'Multikulti'nin yayınlarının sona erdirilmesi çok acı bir karardır. RBB'nin içinde bulunduğu mali durum bu 7 programın devam etmesine imkan sağlamamaktadır. Ancak WDR Yöneticisi Monika Fiel'e, WDR'nin Funkhaus Europa programı içinde, Multikulti'ye yer açmasından dolayı minnettarım' diye konuştu. WDR Yöneticisi Monika Fiel ise, uyumun kendileri için önemli bir konu olduğunu belirtirken, 'Radio Multikulti, her ne kadar Berlin'de çok özel bir yere sahip olsa da biz de Berlinli dinleyicilere, çok cazip programlarla yayınlar yapmaya devam etmeye çalışacağız' dedi.

Türkçe'ye tahammülsüzlük

Radio Multikulti Türkçe Redaksiyonu intenet sorumlusu Ufuk Danışman, kapatılma kararını arkasında sadece ekonomik gerekçeler yatmadığını söyledi. Bu kararı arkasında Türkçe'ye ve diğer yabancı dillere tahammülsüzlüğün yattığını belirten Danışman, tepkisi şu şekilde dile getirdi: 'Bu kararın, kesinlikle ekonomik gerekçelerle alınmadığını düşünüyorum. Küçücük bütçesi olan radyoyu kapatarak bütçe açığı da kapanmıyor. 4 yıl için 10 milyon Euro'luk bütçesi olan Multikulti kapatılınca hangi açığı kapatacaklar? Multikulti'nin kapatılması buradaki göçmenlerin ne kadar ciddiye alındığını ve ARD ile RBB yönetiminin Alman hükümetinin uyum politikasını ne kadar dikkate aldığını gösteriyor. Ayrıca Alman medya kurumlarının uyuma yönelik yaptığı açıklamaların samimiyetini göstermektedir.'

Kapatma büyük hata

Hakkı Keskin (Federal Parlamento Sol Parti Milletvekili): 'Radio Multikulti, Berlin’in çokkültürlülüğünü yansıtan önemli bir radyo kanalıdır. Bu nedenle RBB'nin Multikulti yayınlarının tasarruf nedeniyle kapatılacağını açıklamasını büyük bir tepkiyle karşılıyorum. Böyle bir karar birçok insanın işini kaybetmesinin yanı sıra, Almanya’daki uyum politikasının inanılırlığına büyük zarar verecektir. Multikulti, önyargısız ve tarafsız yayıncılık anlayışıyla göçmenlere açık olmayı ve onların toplum içerisinde kabul görmesini kendine ilke edinmiştir. Multikulti’nin kapatılması durumunda söz konusu bu insanlar bu güne değin anadillerinde edinebildikleri önemli bilgilerden yoksun bırakılacaklardır."

Bu bir infazdır

Bilkay Öney (Berlin Eyaleti Yeşiller Milletvekili): "RBB, Radio Multikulti ve Polylux'ü, kurban etmek istiyor. Böylece RBB, radyonun amiral gemisi konumundaki Polylux ve radyonun etiketi konumundaki Multikulti yayınlarını infaz etmiştir. Sorumsuzluk ve içgüdüsel yoksunluk örneği olan bu karar bir kez daha, RBB yönteminin medya duyarlılığından ve beceriden uzak olduğunu göstermiştir. Multikulti yayınlarının kaldırılması, siyasi bir konuma getirilmiştir ve bu karar sonuçsuz kalmayacaktır. Polylux yayınlarının da durdurulmasıyla radyo çok sayıda genç izleyiciyi kaybedecektir. Bu bir aptallıktır. Bir başkent ve dünya kenti radyosu olma özelliğine sahip olan RBB'nin taşralıktan uzaklaşamaması, büyük bir talihsizliktir. Alınan bu kapatma kararı da bunun göstergesi olmuştur. Kararı esefle karşılıyorum.

Hürriyet - Murat TOSUN / BERLIN - 22.05.2008

Ha-Ber.com 22.05.2008
Radyo Multikulti susturuldu

Berlin Brandenburg Radyosu'nun (RBB), günlerdir süren tüm tepkilere rağmen „radyomultikulti“ programlarının tasarruf gerekçesiyle kapatılmasına karar verdiğini büyük bir üzüntüyle öğrendik. Bu kararı protesto ediyoruz.

RBB'nin 18 dildeki „radiomultikulti“ programlarının tasarruf kurbanı olması, yetkililerin Almanya'daki göçmenlerin anadillerinde iletişimini bir hak olarak tanımakta ne kadar zorlandığının yeni bir örneğidir.

Almanya'nın başkentinde, büyük laflarla düzenlenen entegrasyon zirvelerinin gerçekleştirildiği Berlin'de hükümet yetkililerin karşı oldukları bu kararı önleyememesi de şaşırtıcıdır. Başta Devlet Bakanı Maria Böhmer olmak üzere yetkililer, kararın geri alınması için girişimlerde bulunarak, RBB'ye gerekli mali desteği sağlayarak, samimiyetlerini işte şimdi kanıtlayabilirler Bu karar derhal geri alınmalı, radiomultikulti programları Türkçe yayın süresi daha da artırılarak sürdürülmelidir...

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) olarak „radiomultikulti“yi desteklemeye ve „radiomultikulti yaşatılmalıdır“ demeye devam ediyoruz..

Başta ATGB üyeleri olmak üzere tüm gazetecileri, bu karara karşı yürütülen kampanyaları? daha da aktif olarak desteklemeye davet ediyorum.

Gürsel Köksal
ATGB Başkanı

Ha-Ber.com 21.05.2008
Hürriyet 21.05.2008
Radio Multikulti’nin kapatılması engellenmelidir!

Radio Multikulti, 21 dilde yayın yaparak Berlin’in çokkültürlülüğünü yansıtan önemli bir radyo kanalıdır. Bu nedenle rbb’nin (Rundfunk Berlin Brandenburg) Radyo Multikulti’nin tasarruf nedeniyle kapatılacağı açıklamasını büyük bir tepkiyle karşılıyorum. Böyle bir karar birçok insanın işini kaybetmesinin yanı sıra, Almanya’daki uyum politikasının inanılırlığına büyük zarar verecektir.

Radio Mulitkulti, önyargısız ve gerçekçi bir yaklaşımla bu ülkede yaşayan göçmenlerin yaşamları hakkında bilgilendiren kamu hukukuna dayalı yayın yapan ender medya organlarından biridir.

Göçmenlere açık olmayı ve onların toplum içerisinde kabul görmesini kendine ilke edinmiş bu radyo kanalı, aydın bir toplum oluşturma yolunda herzaman örnek olmuştur. Bunun yanı sıra Almanya’da yaşayan birçok göçmen, uydu üzerinden dahi anadilinde bilgilenme olanağına sahip değildir. Radio Multikulti’nin kapatılması durumunda sözkonusu bu insanlar bu güne değin anadillerinde edinebildikleri önemli bilgilerden yoksun bırakılacaklardır.

Toplumun azınlıklarına hitap eden yayınlar sunmak, kamu hukukuna dayalı televizyon ve radyo kanallarının başlıca görevlerindendir. Eğer rbb kısa vadeli maddi hesaplar nedeniyle Radio Multikulti’yi kapatırsa, büyük bir hata yapmış olur. Ayrıca proğramdaki çeşitliliğin azaltılması, son yıllarda gittikçe arttırılan GEZ ücretleri ile kesinlikle bağdaşmamaktadır.

Yetkilileri, bu sıkıntılı duruma bir çözüm bulmaya ve Radio Multikulti’yi kapatma düşüncesinden vazgeçmeye çağırıyorum.

Prof. Dr. Hakki Keskin, MdB
EU- Erweiterungsbeauftragter der Fraktion DIE LINKE.
Mitglied des Ausschusses für die Angelegenheiten der EU
11011 Berlin, Platz der Republik 1
Tel. 030/ 227 70 838 - Fax 030/ 227 76 838
http://www.keskin.de - http://www.linksfraktion.de

Radyo Multikulti Kapatılmamalı

Berlin´de göçmenlere yönelik olarak 18 dilde yayın yapan Radyo Multikulti´nin tasarruf gerekçesiyle kapatılmak istenmesini eleştiren Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, Berlin´in çok kültürlülüğünün ve Almanya´da farklılıklara saygını sembolü olmuş radyo kanalının kapatılmasının uyum sürecinde atılmış başarılı adımlardan bir geri dönüş olacağını söyledi.

Tüm diğer yurttaşlar gibi Almanya´da kamusal yayınların finanse edilmesi için harçları ödeyen göçmenlere yönelik yayıncılık hizmetlerinin kaldırılmasının ilk tasarruf tedbiri olarak gündeme gelmesinin, ülke gündeminin ilk sıralarından birini işgal eden uyum hedefi ile çeliştiğini söyleyen Şen „Göçmenlerin yanı sıra pek çok göçmenin de takip ettiği yayınları sonlandırmaya kalkışmanın anlaşılması güç“ dedi. Berlin´de sadece 8,2 milyon Avro yayın harcının Türk göçmenlerce ödendiğini, diğer göçmenler de hesaba katıldığında bunun 20 milyon Avro´yu aştığını söyleyen Şen, yıllık maliyeti 2,5 milyon Avro olan radyonun kapatılmak istenmesinin şaşırtıcı olduğunu sözlerine ekledi.
TAM Basın Bildirisi - Essen, 20.05.2008

Böhmer: Bu radyoyu kapatmayın

Almanya'nın Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, kapatılması gündemde olan Radyo Multikulti'ye sahip çıkarken, "Bu programlar korunması giriktiği gibi, süreleri de artırılmalı" dedi. Türk kökenli siyasiler de, Radyo Multikulti'nin kapatılmaması için çağrıda bulundular.

Almanya'da Federal Hükümetin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, "Radyo Multikulti" yayınlarının kaldırılmasının uyum politikası açısından yanlış bir sinyal olacağına dikkat çekti. Devlet Bakanı Böhmer'in bu yöndeki haberlerden endişe duyduğuna dikkat çekilen yazılı açıklamada, "Böyle bir şey uyum politikası açısından yanlış bir sinyal olur. Radyo Multikulti ve WDR'in 'Funkhaus Europa'nın çok dilli yayınları toplumsal çeşitliliğin ifadesidir. Yabancı dildeki bu yayınlarla özellikle Almanca bilmeyen göçmenlere el uzatılmakta ve onlara Alman toplumu hakkında bilgi verilmektedir. Bu yayınlarla yalnız yabancı dildeki hedef gruplar değil etnik gruplar ve Almanlar arasında bir köprü oluşturulmaktadır. Dinleyici oranına bakılmaksızın bu yayınların uyum açısından çok değerlidir" denildi. Hedefle bağdaşmaz

Devlet Bakanı Böhmer, ARD'nin Ulusal Uyum Planı çerçevesinde uyum ve kültürel çeşitliliği görev alanı olarak kabul ettiğini de hatırlattı. Böhmer bununla ilgili olarak, "Almanya'daki en eski çok dilli Radyo Multikulti'nin kapatılması, ulaşılmak istenen hedefle bağdaşmaz. Radyo Multikulti, RBB'de bir boşluğu doldurmakta, Berlin ve Brandenburg'da yerliler ile göçmen halk grupları arasında köprüler oluşturmaktadır. Sunulan program olarak bu yayınlan yalnız sayıları artan ve harç ödeyen göçmenlere -ki bunlar Berlin nüfusunun 1/3'ünü oluşturmaktadır- hitap etmemekte, aynı zamanda metropol radyosu olarak kentin çeşitliliğini ve Uluslar arası atmosferini de yansıtmaktadır. Aynı zamanda bölgenin değerlerinin yararlanılmasına da önemli katkıda bulunmaktadır" açıklamasında bulundu. Yayın süresi artsın

Maria Böhmer ayrıca, bu programların korunması gerektiği gibi süresinin artırılmasını da önerdi. Devlet Bakanı Böhmer, "Radyo Multikulti gibi farklı yayın formatına sahip programlarla, başka programlarda yer bulmayan, hedef kitlelerine dönük bilgiler daha detaylı bir şekilde verilebilmektedir. Ayrıca, bu yayınlar, program geliştirilmesine ve ana programlarda çalıştırılacak yeni eleman kazandırılmasına da hizmet etmektedir" dedi.

"Radyoyu susturmayacağız"

Türk sivil toplum örgütleri ve Berlinli Türkler'den sonra siyasilerde RBB-Multikulti'nin kapatılmak istenmesine karşı çıkıp, yaşatılması için mücadele edeceklerini belirttiler. Türk sivil toplum örgütleri ve Berlinli Türkler'den sonra siyasi parti milletvekilleri de Türkçe'nin susturulmaması için mücadele etme kararı aldılar.

Sol Parti Milletvekili Hakkı Keskin: Bir süre önce RBB Genel müdürü Bayan Dagmar Reim ile uzun bir görüşme yaptım. RBB'de daha fazla göçmen kökenli eleman çalışmasına imkan kılınması önerisinde bulundum. Aynı zamanda 'Radyo Multikulti'nin yayın süresinin uzatılması yönündeki talepleri de ilettim. Bana kendisin bu işe büyük önem verdiğini, eleman alınırken göçmen kökenlilerin daha iyi bir şekilde gözönünde bulundurmaya özen göstereceklerini söyledi. Fakat Türkçe yayınların artırılmasının zor olduğunu, çünkü böyle bir durumda diğer dillerdeki yayınların da artırılması gerektiğini ifade etti. Şimdi tasarruf nedeniyle bu yayınlar devre dışı bırakılmak isteniyor. Ben bunu kabul edilebilir bir tutum olarak görmüyorum. Hem sabahtan akşama kadar 'Berlin çok kültürlü bir toplum' diyeceksin, hem de bu gibi yayınları kaldıracaksın. Olmaz böyle şey. Sol Parti olarak buna sonuna kadar karşı çıkacağız.

Yeşiller Avrupa Parlamentosu Milletvekili Cem Özdemir: Radio Multikulti başkent Berlin'e yakışan bir radyo. Değişmekte olan bir Almanya'nın simgesi konumunda. Çok kültürlülüğün, farklı dillerin ve kültürlerin temsil edildiği bir radyo. Bunun kalkması topluma yanlış bir mesaj verir. Bazı çevreler, zaman zaman neden Türk gazetesi okuyorlar, neden çanakla uydu üzerinden Türk televizyonları izliyorlar gibi sorular yöneltiyor. Ama karşısında da buradaki, yani Alman devletinin yaptığı farklı dillerdeki yayınlar adım adım kaldırılıyor. Bu ciddi bir çelişkidir. İnsanlar farklı kültürlerden bilgi edinmek istiyorsa bu imkan onlara sunulmalıdır. Üstelik insanlar kendi ödedikleri vergilerle bu radyoları destekliyorlar. Bundan dolayı da haber alma hakları vardır.

SPD Milletvekili Lale Akgün: Radyonun kapatılmaması için mücadele edeceğim. Haberi aldığımda çok üzüldüm. 34 yıldan beri temiz bir Türkçe ile yayın yapan radyonun kapatılmak istenmesi kabul etmek mümkün değil. Ayrıca kapatılmasıyla topluma kötü bir imaj verilmiş olur. Hemen RBB'nin Genel Müdürü Dagmar Reim'e mektup yazıp Radyo Multi-Kulti'nin 17 değişik dilde yayın yaptığını çok önemli olduğunu kapatılmaması gerektiğini belirteceğim. Bu programın kapatılması özellikle yabancı gençler için çok zararlı olacaktır.

CDU Eyalet Milletvekili Emine Demirbüken-Wegner: Sembol gücü olan, çok ulusluluğun sesi, uyumun en güzel ve en başarılı örneklerinden biri olan Radyo Multikulti, Berlin'e değil Almanya'nın tarihine de bir damga vurmuştur. Bu tarihi kapatmak ve ortadan kaldırmak büyük bir sorumsuzluktur. Bunun hesabını ilerde hiç kimse vermeyecektir. Radyo Multikulti Berlin kentinin doğal bir parçası ve çok kültürlülüğün sesidir. Bu doğal parça zorla koparılamaz. Bunun yaşaması için tüm gücümle mücadele edeceğim.

Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen: Medya çalışanlarının sadece yaklaşık yüzde 2,5'i göçmen kökenli. Yayınlarda göçmenler konu edildiğinde ise, yaygın önyargıların ve klişelerin beslendiğini görüyoruz. Göçmen kökenlilerin yaşamları, gerçeklikleri bu tabloyla örtüşmüyor. Bu nedenle çok dilde yayın yapan basın-yayın kuruluşlarına duyulan ihtiyaç günümüz koşullarında henüz ortadan kalkmış değil. Radio Multikulti gibi kuruluşların uyuma sunduğu katkı da bu ihtiyacı güçlendiren bir etken. Milletvekilliği dönemimde buna bizzat defalarca tanık oldum. Bu yüzden Radio Multikulti'nin kapatılmak istenmesini kınıyorum.

© Hürriyet - 18.05.2008 - Süleyman SELÇUK / BERLIN

Berlin Eyalet Milletvekili Ülker Radziwill? (SPD) destek ziyaretine geldi. 16.05.2008
Radyo Multikulti'yi destekliyoruz!

Berlin Brandenburg Radyosu'nun (RBB), 34 yıldır çeşitli dillerde yapılan „radyomultikulti“programlarının tasarruf gerekçesiyle kaldırılması yolundaki planlarını şaşkınlıkla karşıladık.

Yetkililer henüz bu yolda bir karar alınmadığını belirtiyorlar, ancak sadece böyle bir olasılığın ele alınacak olan önlemler arasında yer alması bile barış içinde çok kültürlü bir yaşam özlemine büyük bir darbedir. ARD bünyesindeki RBB'nin 18 dildeki „radiomultikulti“ yayınları, birçok açıdan örnekgösterilmesi ve bununla ilgili herkesin gurur duyması gereken bir yayıncılık başarısıdır.

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) olarak biz de „radiomultikulti“yi destekliyor ve„radiomultikulti yaşatılmalıdır“ diyoruz.Başta ATGB üyeleri olmak üzere tüm gazetecileri, bu taleplerle kamuoyundan destek bekleyen „radiomultikulti“ çalışanı meslektaşlarımızla aktif dayanışma içinde olmaya çağırıyorum.

Gürsel Köksal
ATGB Başkanı

Hürriyet 16.05.2008

Radyomuzu susturmayın

Berlin'de yayın yapan RBB bünyesindeki RadioMultikulti isimli radyo, tasarruf gerekçesiyle kapatılmak isteniyor. Türk sivil toplum örgütleri, söz konusu radyonun kapatılmak istenmesine sert tepki göstererek, tasarrufun dillerden değil başka yerlerden yapılmasını istedi.

TÜRK sivil toplum örgütleri Türkçe'nin susturulmak istenmesine sert tepki gösterdi. Alman kurum ve kuruluşlarının tasarruf konusunda ilk olarak göçmenleri hedef aldığını belirten yetkililer, Alman Birinci Televizyonu'nun (ARD) bünyesi altında bulunan RBB bütçesindeki açığın artmasıyla yabancı dillerde yayın yapan 'Multikulti' programlarının kaldırılmasının olumlu bir girişim olmadığını vurguladılar.

Büyük saçmalık

Berlin Türk Cemaati (TGB) Başkanı Bekir Yılmaz?, başkent Berlin'de Radyo-Berlin Brandenburg (RBB) bünyesinde Türkçe ve Almanca olmak üzere 18 dilde yayın yapılan 'Radio Multikulti' programlarının kaldırılmak istenmesine tepki göstererek, 'Bu büyük bir saçmalıktır. Neden ilk tırpan göçmenlere vurulmaktadır? Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. İnsanların haber alma özgürlüğü var. İnsanlarımız her yıl 'GZ' radyo ve tv vergisini ödüyor. Vergi alınırken ses yok, şimdi maddi sıkıntı içine düşülünce ilk önce göçmenlerden kısıntı yapılmak akla geliyor. Bu hoş karşılanacak bir durum değildi. Yetkililer bu konuda gereken sorumluluk ve bilinç içinde hareket edip Türkçe'mize tırpan vurmamalıdırlar' dedi.

Göz yumamayız

Türkçe yayın yapılan bir kurumun kapatılmak istenmesi burada yaşayan Türkler adına üzücü olduğunu belirten Türk Alman Merkezi Başkanı Adnan Gündoğdu?, 'Birçok yerlere ne yaptığına bakılmadan para aktarılıyor. Almanya'nın başkenti çok kültürlü Berlin'de 18 değişik dilden ve kültürden kente zenginlik katan bir kuruluşun kapatılmak istenmesi hoş değildir. Buna sağduyu sahibi herkes karşı çıkmalıdır. Burada yaşayan Türkler'in de Türkçe'nin susturulmasına göz yumması düşünülemez. Zira, kendi dilini iyi bilen ve konuşan genç neslin daha iyi Almanca, ve dil öğrendiği uzmanlarca kanıtlanmıştır. Bu tutum bir yerde bize karşı bir girişimdir. Gerekli bütçe çıkartılıp bırakın kapatılmayı yayın saatleri daha da artırılmalıdır' diye konuştu.

34 yıldır yayında

Almanya'nın başkenti Berlin'de eski adı Sender Freies Berlin (SFB) olan RBB bünyesindeki yabancı dilde radyo yayınları 1966 yılanda başladı. 6 Mayıs 1974 tarihinde de Türkçe ve Yugoslavca 15'er dakikalık yayınlar devreye girdi. 18 Eylül 1994 tarihinde de 'Radio Multikulti' Almanca'nın yanı sıra 12 yabancı dilde yayın yapmaya başladı.
Türkçe yayınlar pazartesi-cuma günleri saat 17.00-18.00 arasında yapılmaktadır. RBB'deki 'Radio Multikulti'de şu dillerde yayın yapılmaktadır: Türkçe, Lehçe, Rusça, Arapça, İtalyanca, Yunanca, İspanyolca, Sırpça, Hırvatça, Fransızca, Arapça, Portekizce, Farsca, Vietnamca, Romence, Kürtçe, İngilizce, Almanca.

© Hürriyet - 15.05.2008 - Süleyman SELÇUK / BERLIN

Ha-Ber 16.05.2008
Hürriyet 15.05.2008
? Deutsche Seiten zum Thema:? Radio Multikulti?

RadioMultikulti GoogleGroups (Deutsch)

Radyo Multikulti? ile ilgili Türkçe Sayfalar?

RadyoMultikulti GoogleGroups (Türkçe)

Kim-Kimdir

A - B - C - Ç - D - E - F - G - H - I - İ - J - K - L - M - N - O - Ö - Q - P - R - S - Ş - T - U - Ü - V - X - W - Y - Z

© AYPA - KimKimdir.de sitesi 01.08.2006-31.01.2007 tarihleri arasında toplam 30.000 kere ziyaret edilmiştir. 27.05.2008 tarihinde bu sayfaya yeni bir sayaç yüklenmiştir:
/